Dziś rozpoczął się nowy rok szkolny

[2012-09-03 20:48:31]

Dziś pierwszy dzień szkoły dla prawie 5 mln uczniów i uczennic w Polsce.

Niestety, nie dla wszystkich jest to radosna uroczystość. Zniknęło 7 tys. nauczycielskich etatów, zamkniętych zostało także 1500 placówek oświatowych - szkół, przedszkoli, burs, schronisk młodzieżowych. Uzasadnieniem dla tych działań jest niż demograficzny oraz zbyt skromne budżety samorządów lokalnych w stosunku do nałożonych na nie obowiązków. W niektórych miejscowościach udało się uratować małe szkoły dzięki przejęciu ich przez stowarzyszenia tworzone przez lokalne społeczności lub rodziców.

Zmianom poddany został także program nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych. Pierwsza klasa będzie swego rodzaju kontynuacją 3-letniego programu edukacji gimnazjalnej, dopiero od klasy drugiej uczniowie i uczennice będą wybierać minimum dwa przedmioty do realizacji w zakresie rozszerzonym. Wiąże się to również z kolejną wymianą podręczników dla młodzieży. Krytykom reformy systemu edukacji z 1999 roku z kolei nasuwają się kolejne pytania o jej sens.

Obiecane cyfryzacja procesów dydaktycznych oraz darmowy dostęp do e-podręczników natomiast zaplanowane zostały na rok 2015.

Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego list wystosował Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Obok życzeń kierowanych do pracowników sektora oświaty, rodziców i uczniów, odnosi się w nim do dyskusji na temat ograniczenia zapisów Karty Nauczyciela: Dzięki Karcie Nauczyciela szkoła nie funkcjonuje jak firma nastawiona na maksymalizację zysku, lecz jest instytucją spełniającą ważną misję społeczną .

Maria Skóra


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku