Coraz gorsze nastroje na rynku pracy

[2012-09-09 13:49:24]

Firma Work Service przedstawiła raport, z którego wynika, że w Polsce już co trzeci zatrudniony obawia się o swoje miejsce pracy, czyli aż o 17% więcej niż rok temu.

Work Service powołuje się też na dane GUS z lipca, z których wynika, że badane przedsiębiorstwa zadeklarowały zwolnienie w najbliższym czasie 38,5 tys. pracowników. Zatem w perspektywie kolejnych kwartałów można się spodziewać wzrostu bezrobocia, co już teraz budzi niepokój pracowników, którzy jeszcze rok temu nie bali się utraty pracy.

Obawa o utratę pracy dominuje szczególnie wśród osób najkrócej pracujących, w wieku od 18 do 24 lat. W tej grupie zdecydowana większość badanych obawia się o swoje stanowisko pracy i spodziewa się utraty zatrudnienia w przeciągu najbliższych dwóch lat. Work Service zaznacza, że obawa o utratę pracy maleje wraz z wiekiem.

Niepewność na rynku pracy sprawiła również, że obniżyły się przewidywania pracowników względem poziomu wynagrodzenia. Większość pracowników liczy na utrzymanie status quo (64%). Warto pamiętać, że utrzymanie płac na niezmienionym poziomie oznacza ich stopniowy spadek, ponieważ szacowana inflacja w przyszłym roku wyniesie 3–4%. Inni liczą się z możliwością obniżenia poziomu wynagrodzenia (18%), co jeszcze rok temu brało pod uwagę zaledwie 5% pracowników.

Powyższe dane potwierdza raport agencji Randstad. Zgodnie z nim 70% pracodawców nie planuje podwyżek wynagrodzenia w ciągu najbliższego roku. Wzrost pensji jest brany pod uwagę jedynie w 12% przedsiębiorstw. W porównaniu do poprzedniego badania, opublikowanego w maju bieżącego roku, więcej firm deklaruje, że płace w ciągu najbliższych sześciu miesięcy spadną (8% obecnie, wobec 3% w kwietniu 2012 roku). Eksperci Randstad podkreślają, że mamy do czynienia z tendencją spadkową i nastroje na rynku pracy pogarszają się.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


4 maja:

1886 - Masakra robotników na Haymarket Square w Chicago.

1915 - W Krakowie urodził się Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.

1930 - Brytyjczycy aresztowali Mahatmę Gandhiego.

1938 - W Berlinie zmarł Carl von Ossietzky, niemiecki dziennikarz, pisarz i pacyfista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1936.

1939 - Urodził się Amos Oz, pisarz izraelski, zwolennik izraelsko-palestyńskiego pojednania, współzałożyciel lewicowej organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz).

1969 - Francuska Sekcja Międzynarodówki Robotniczej (SFIO) przekształciła się w Partię Socjalistyczną (PS).

1970 - Masakra na uniwersytecie w Kent (Ohio): Gwardia Narodowa zastrzeliła 4 i zraniła 9 studentów protestujących przeciwko wojnie wietnamskiej.

1980 - W Lublanie zmarł Josip Broz-Tito.

1994 - Premier Izraela I. Rabin i przewodniczacy OWP J. Arafat podpisali porozumienie o ograniczonej autonomii palestyńskiej w Strefie Gazy i Jerychu.

2000 - Ken Livingstone został pierwszym burmistrzem Londynu.

2005 - W Manili zmarł Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.


?
Lewica.pl na Facebooku