Kraków: Odbyły się Dni Świeckości

[2012-09-19 00:18:25]

W dniach 13-17 września odbyły się w Krakowie Dni Świeckości. Zorganizowała je Koalicja Postęp i Świeckość, skupiająca różne środowiska, w tym lokalny oddział Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, krakowską Federację Anarchistyczną, Zielonych 2004, Stowarzyszenie Ruch Kapitału Społecznego (dawny Ruch Poparcia Palikota), Federację Młodych Socjaldemokratów, krakowski klub Krytyki Politycznej, Partię Kobiet i inne. Wszystkie te organizacje łączyło wsparcie dla świeckiego państwa i zahamowania wpływów Kościoła katolickiego w Polsce.

Podczas imprezy odbyło się wiele debat z udziałem polityków, naukowców, działaczy społecznych i licznie zgromadzonej publiczności. Dyskutowano na temat Komisji Majątkowej, relacji między ateizmem i totalitaryzmem, polskiej specyfiki relacji między państwem i Kościołem, podejścia religii katolickiej do kobiet. Odbyła się też dyskusja na temat książki Piotra Szumlewicza „Ojciec nieświęty”. Organizatorzy imprezy zorganizowali również wystawę rysunków satyrycznych Tomasza Wiatera oraz wycieczkę po ogrodach przejętych przez Kościół katolicki w Krakowie.

Najważniejszym punktem programu był sobotni Marsz Świeckości, który przeszedł ulicami Krakowa, mijając Wawel i Rynek Starego Miasta. W demonstracji wzięło udział kilkaset osób, domagając się m.in. poszanowania równości praw osób niewierzących, wyprowadzenia religii ze szkół, rozliczenia działań Komisji Majątkowej, zmiany ustawy antyaborcyjnej, usunięcia z kodeksu karnego artykułu 196 o obrazie uczuć religijnych, zaprzestania dotowania kościołów z budżetu państwa. Protestowano przeciwko przenikaniu się sfery politycznej i religijnej oraz spolegliwości władz państwowych i samorządowych wobec Kościoła. Tłum wykrzykiwał hasła: „Wolna szkoła – religia do kościoła”, „Edukacja seksualna a nie parafialna”, „Komisja majątkowa hańba narodowa”. Przechodząc przez plac Wszystkich Świętych, uczestnicy marszu umieścili tabliczkę z nową nazwą: „Plac Wszystkich Świeckich”.

Marsz przebiegł bez większych zakłóceń. Na trasie marszu pojawiło się jedynie kilku przedstawicieli Młodzieży Wszechpolskiej, ale nie zaburzyli oni manifestacji.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


4 maja:

1886 - Masakra robotników na Haymarket Square w Chicago.

1915 - W Krakowie urodził się Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.

1930 - Brytyjczycy aresztowali Mahatmę Gandhiego.

1938 - W Berlinie zmarł Carl von Ossietzky, niemiecki dziennikarz, pisarz i pacyfista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1936.

1939 - Urodził się Amos Oz, pisarz izraelski, zwolennik izraelsko-palestyńskiego pojednania, współzałożyciel lewicowej organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz).

1969 - Francuska Sekcja Międzynarodówki Robotniczej (SFIO) przekształciła się w Partię Socjalistyczną (PS).

1970 - Masakra na uniwersytecie w Kent (Ohio): Gwardia Narodowa zastrzeliła 4 i zraniła 9 studentów protestujących przeciwko wojnie wietnamskiej.

1980 - W Lublanie zmarł Josip Broz-Tito.

1994 - Premier Izraela I. Rabin i przewodniczacy OWP J. Arafat podpisali porozumienie o ograniczonej autonomii palestyńskiej w Strefie Gazy i Jerychu.

2000 - Ken Livingstone został pierwszym burmistrzem Londynu.

2005 - W Manili zmarł Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.


?
Lewica.pl na Facebooku