Mairead Corrigan Maguire: Pokojowy Nobel dla UE - mój komentarz

[2012-10-25 14:16:46]

Alfred Nobel był wizjonerem, który uwierzył w zdemilitaryzowany, pokojowy świat. W swoim testamencie ustanowił Nagrodę Pokojową swojego imienia dla tych, którzy pracowaliby na rzecz "budowania braterstwa pomiędzy narodami", "likwidacji lub ograniczenia stałych armii" oraz "organizowania i promowania konferencji pokojowych".

Według testamentu Nobla, Nagroda Pokojowa powinna trafiać do Czempionów Pokoju, czyli tych podmiotów, które pracują na rzecz zastąpienia międzynarodowego porządku opartego na militaryzmie nowym, bazującym na prawie i odrzucającym koncept narodowych sił zbrojnych. Wizją i marzeniem Nobla było, aby potęgę wojen i militaryzmu zwalczyć potęgą prawa. Jestem głęboko przekonana, że przyznanie Nagrody Pokojowej Unii Europejskiej pozostaje w sprzeczności z duchem idei Nobla i dalece odbiega od kryteriów wizji zdemilitaryzowanego, pokojowego świata.

Nie ulega wątpliwości, że Unia Europejska zrobiła wiele przez ostatnie sześćdziesiąt lat na rzecz współpracy i budowania porozumienia między narodami, jednak niestety nie zrobiła prawie nic na rzecz demilitaryzacji Europy. Podczas gdy obecnie Unia Europejska nakłada liczne, ekonomiczne środki antykryzysowe na rozmaite kraje członkowskie, jednocześnie wspiera rosnącą militaryzację Europy poprzez wyrażanie poparcia dla NATO i Stanów Zjednoczonych (winnych zbrodni wojennych w Iraku, Afganistanie i wielu innych miejscach). Kontynuuje również poparcie dla polityki USA w kwestii broni nuklearnej, posiadanej przez sześć krajów unijnych. Wspierana jest także sprzedaż broni z państw Unii (Wielkiej Brytanii, Niemiec i innych) od krajów całego świata. Zamiast wspierania idei rozszerzenia i przestrzegania praw człowieka w Palestynie, Unia Europejska nagrodziła Izrael specjalnym statusem uprzywilejowanego partnera handlowego i wielkimi grantami (finansowanymi w podatków obywateli UE) na rozwój jego programów naukowych związanych z armią i bronią. Unia umożliwia więc Izraelowi kontynuowanie nielegalnej polityki okupacji i apartheidu wobec Palestyńczyków.

Nie mogę poprzeć decyzji o przyznaniu przez Komitet Noblowski – po raz kolejny – politycznej nagrody, zamiast autentycznego wspierania tych ludzi, którzy podejmują bardzo odważne i niekiedy niebezpieczne dla nich samych działania. Działania zmierzające do porzucenia przez ludzkość militarnych stosunków międzynarodowych na rzecz takich, które oparte byłyby na pokojowych procedurach rozwiązywania konfliktów.

Wierzę, że potrzebna jest jakaś reforma Komitetu Noblowskiego. Być może Pokojowa Nagroda Nobla powinna być przyznawana na tych samych zasadach, jak nagrody we wszystkich pozostałych dziedzinach, czyli na podstawie decyzji ekspertów w danej dyscyplinie. Może jest już najwyższy czas, aby również i Nagrodę Pokojową przyznawał komitet złożony z ludzi doświadczonych w prowadzeniu działań pokojowych i specjalistów w zakresie prawa międzynarodowego.

Mairead Corrigan Maguire
tłumaczenie: Bartłomiej Kacper Przybylski



Mairead Corrigan Maguire jest działaczką pokojową z Irlandii Północnej. W 1976 roku – wspólnie z Betty Williams – została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.

Artykuł pochodzi z serwisu PeacePeople.com.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


3 maja:

1849 - W Dreźnie wybuchło powstanie pod wodzą Michaiła Bakunina.

1891 - W Krakowie urodził się związany z lewicą awangardowy poeta Tadeusz Peiper.

1921 - Urodził się Vasco dos Santos Gonçalves, premier Portugalii w latach 1974-1975 (po rewolucji goździków); przeprowadził upaństwowienie banków i towarzystw ubezpieczeniowych.

1936 - Front Ludowy wygrał wybory parlamentarne we Francji.

1969 - USA: Policja zatrzymała 12 tys. uczestników demonstracji przeciwko wojnie w Wietnamie.

1974 - Powstała centrolewicowa Portugalska Demokratyczna Partia Pracy (PTDP); pierwsza partią polityczną ustworzoną po Rewolucji Goździków.

2002 - Zmarła Barbara Castle, brytyjska polityczka Partii Pracy.


?
Lewica.pl na Facebooku