Strzeżone ośrodki dla cudzoziemców: kraty w oknach, wysokie mury, opresja
[2012-12-18 17:41:26]
- To nie jest miejsce dla osób, które mają za sobą traumatyczne przeżycia - stwierdziła dzisiaj Karolina Rusiłowicz z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Warunki pobytu dzieci nie różnią się od warunków pobytu osób dorosłych. Nieletni umieszczeni są głównie w blokach rodzinnych lub w specjalnie odizolowanych od reszty cudzoziemców blokach dziecięcych. Dodatkowo nierealizowane jest prawo dzieci do edukacji. W wielu przypadkach prowadzi się jedynie, we współpracy z miejscowymi samorządami, różne formy zajęć edukacyjnych. - Przebywanie dziecka w warunkach pozbawienia wolności z powodów związanych z migracją nigdy nie może leżeć w jego najlepszym interesie - podkreślał dr Witold Klaus, prezes Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. MSW w reakcji na opublikowany raport zapowiedziało, że postara się wprowadzić niezbędne zmiany. Między innymi: - ograniczenie liczby krat w ośrodkach, - możliwość swobodnego przemieszczania się cudzoziemca wewnątrz budynku, - umieszczanie dzieci tylko w dwóch specjalnie do tego przystosowanych ośrodkach - w Kętrzynie i Białej Podlaskiej, - zapewnienie szerokiego pakietu zajęć dydaktycznych, które będą prowadzone przez wykwalifikowaną i znającą odpowiednie języki obce kadrę, - skrócenie do niezbędnego minimum okresu, w którym dzieci będą przebywały w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców, - dzieci do 13 roku życia nie będą umieszczane w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. Z pozytywnych wyników kontroli można dowiedzieć się iż w ośrodkach pracują dietetycy, wobec czego cudzoziemcy mają prawo wyboru kilku diet, przestrzegane są również uwarunkowania religijne. Przestrzega się także prawa do wykonywania telefonów, także w godzinach ciszy nocnej, uwzględniając różnice czasowe. W przypadku gdy kogoś nie stać na kupienie karty możliwe jest telefonowanie na koszt Służby Granicznej. Cudzoziemcy informowani są o działających w ich interesie oraz służących pomocą organizacjach pozarządowych. Jak wynika z raportu nie potwierdziły się przypadki poważnych naruszeń prawa ze strony funkcjonariuszy Straży Granicznej – przede wszystkim pobić czy znęcania się nad cudzoziemcami. Kontrola i wyżej wymieniony raport to efekt protestu z 16-22 października 2012 r., w którym wzięło udział ponad 70 cudzoziemców w czterech z sześciu funkcjonujących w Polsce ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców. Protestujący skarżyli się na warunki, w których muszą przebywać oraz na relacje z funkcjonariuszami Straży Granicznej odpowiadającymi za bezpieczeństwo w ośrodkach. Najliczniejszymi grupami cudzoziemców umieszczonymi w ośrodkach strzeżonych są obywatele Gruzji (34 proc.), Rosji (17 proc.) i Wietnamu (15 proc.). |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
18 maja:
1872 - Urodził się Bertrand Russel, angielski filozof i działacz społeczny.
1895 - Urodził się Augusto Sandino, nikaraguański przywódca partyzancki.
1931 - Jednodniowy strajk 35 tysięcy górników z Zagłębia Dąbrowskiego zwiazany z zapowiedzią obniżki płac o 15 proc., w wyniku strajku obniżkę cofnięto.
1974 - Ukończono budowę najwyższego w świecie masztu radiowego w Gąbinie.
1980 - W południowokoreańskim Kwangju doszło do masakry studentów protestujących przeciwko dyktaturze generała Chun Doo-hwana.
1995 - W Nikaragui powstała lewicowa partia polityczna Movimiento Renovador Sandinista (MRS).
2006 - Parlament Nepalu proklamował laickość kraju.
?