Parlamentarna lewica przed wyborami (akt.)

[2005-03-18 16:08:52]

Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Józef Oleksy poinformował, że SLD i Unia Pracy będą poszukiwać wspólnego kandydata w wyborach na Prezydenta RP. Lider Sojuszu stwierdził, że szansę na akceptację przez SLD i UP ma polityk powszechnie znany, proeuropejski, doświadczony i "mający nowoczesne rozumienie rzeczywistości". Takie decyzje zapadły na czwartkowym spotkaniu kierownictw SLD i Unii Pracy.

Oleksy powiedział także, że obie partie rozpoczęły rozmowy na temat stworzenia wspólnego, szerokiego bloku lewicy w wyborach parlamentarnych. SLD i UP mają dążyć do wystawienia jednej listy kandydatów do Sejmu i Senatu. W najbliższych tygodniach rozmowy na ten temat mają być kontynuowane.

Tymczasem niemal pewne jest, że do bloku wyborczego SLD i UP nie przystąpi Socjaldemokracja Polska. Liderzy SdPl ogłosili nazwiska polityków, którzy będą otwierali listy wyborcze tej partii do Sejmu. Marek Borowski otworzy listę w Warszawie, Tomasz Nałęcz w Płocku, a Andrzej Celiński w Katowicach.

Ponadto liderami list SdPl najprawdopodobniej zostaną: Jolanta Banach w Gdańsku, Izabella Sierakowska w Lublinie, Zdzisława Janowska w Łodzi, Bogdan Lewandowski w Toruniu, Sylwia Pusz w Poznaniu, Anna Bańkowska w Bydgoszczy, Wiesława Sadowska w Radomiu, Elżbieta Romero w Szczecinie, Władysław Szkop w Gdyni oraz Ewa Freyberg w Gorzowie Wielkopolskim.

SdPl niechętna jest także pomysłowi wspólnego kandydata ugrupowań lewicy parlamentarnej w wyborach prezydenckich. Deklarację startu w wyborach prezydenckich złożył niedawno Marek Borowski.

***


Przewodnicząca Unii Pracy Izabela Jaruga-Nowacka zdementowała rewelacje przewodniczącego SLD Józefa Oleksego na temat wspólnego startu obu partii w wyborach parlamentarnych. Unia Pracy zniknęłaby ze sceny politycznej, gdyby poszła do wyborów wspólnie z SLD - stwierdziła Jaruga-Nowacka.

Jednocześnie Jaruga-Nowacka poinformowała, że będzie rozmawiała z liderami Socjaldemokracji Polskiej w sprawie wspólnego kandydata w wyborach prezydenckich oraz współpracy przy kampanii na rzecz przyjęcia w referendum Traktatu Konstytucyjnego dla Unii Europejskiej. Przewodnicząca UP spytana czy istnieje możliwość sojuszu wyborczego UP i SdPl odpowiedziała, że "nie odrzuca go tak radykalnie jak porozumienia z SLD, ale konieczna jest wcześniejsza dyskusja ciał statutowych UP".

Bartłomiej Kacper Przybylski

Czytając ten news, a także informację PAP-u w tej samej sprawie można odnieść wrażenie, że Józef Oleksy spotkał się z duchami, albo sam ze sobą. Pada przecież, tylko jedno, jego nazwisko, a nie wiadomo zupełnie, z kim spotkał się szef SLD. Jego tajemniczy rozmówcy nie podali personaliów. Dlaczego? Bo nie mają mandatu, by reprezentować Unię Pracy na zewnątrz. Z Oleksym spotkało się środowisko kolaborujące z SLD i mające rozterki, dotyczące tego, której partii członkami chcą być. W spotkaniu nie uczestniczyła Izabela Jaruga-Nowacka, której to prawem jest prowadzenie rozmów koalicyjnych. Niech te fakty dadzą do myślenia tym, którzy w Jarudze-Nowackiej widzieli ciągoty do wyborczych sojuszy z SLD. Nie odbyło się dziś żadne spotkanie kierownictw SLD i UP. To Józef Oleksy spotkał się ze swoimi przyjaciółmi w Unii Pracy, może chociaż powie z którymi...

Grzegorz Ilnicki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


30 września:

1904 - W Krakowie rozpoczął obrady IX Kongres PPSD, który uchwalił rezolucję o braterstwie i sojuszu z PPS i PPS zaboru pruskiego.

1946 - Niemcy: Rozpoczęło się ogłaszanie wyroku Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze.

1987 - Mohammad Nadżibullah (LDPA) został prezydentem Afganistanu.

1994 - Tomi'ichi Murayama z Partii Socjaldemokratycznej został premierem Japonii.


?
Lewica.pl na Facebooku