RPA: Zuma wybrany na drugą kadencję przewodniczącego ANC

[2012-12-23 20:24:53]

Delegaci na 53. konferencję krajową Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC) wybrali obecnego przewodniczącego (i jednocześnie prezydenta kraju), Jacoba Zumę (na zdjęciu), na drugą z rzędu kadencję przewodniczącego tej partii.

Zuma uzyskał 2983 głosy. Na jego kontrkandydata i zarazem poprzednika na stanowisku prezydenckim, Kgalemę Motlanthe, głosowało z kolei raptem 991 kandydatów. On sam niechętnie zgodził się na udział w partyjnych wyborach, a jego zwolennicy bardziej niż na jego walorach skupiali się w kampanii na niepowodzeniach obecnego lidera. Ich hasłem było "Anyone but Zuma" ("Ktokolwiek, byle nie Zuma"). Uważają oni bowiem, że obecne władze odpowiadają za chaos organizacyjny w partii, rosnący brak zaufania społecznego dla rządu i wzrost poparcia dla opozycji, zwłaszcza dla Sojuszu Demokratycznego kierowanego przez charyzmatyczną premier Prowincji Przylądkowej Zachodniej, Helen Zille.

Zuma był faworytem, ale jego przeciwnicy oskarżają go o zmanipulowanie wyniku partyjnych wyborów. Jeszcze przed rozpoczęciem konferencji krajowej Sąd Konstytucyjny w Johannesburgu unieważnił wybory władz Kongresu w prowincji Wolne Państwo, zakończone zwycięstwem stronników prezydenta. Do korupcji i zastraszania delegatów miało też dojść na konferencji nominacyjnej w Mafekingu.

Na stanowisko wiceprzewodniczącego ANC wybrany został Cyril Ramaphosa, współautor konstytucji RPA i jeden z liderów opozycji w trakcie negocjacji mających na celu zniesienie apartheidu. Pod koniec lat 90. porzucił on politykę na rzecz biznesu i dziś jest jednym z najbogatszych Afrykańczyków. Uważany do niedawna za „najwybitniejszego prezydenta, którego Południowa Afryka nigdy nie miała", Ramaphosa nie jest już jednak postacią wolną od kontrowersji. Jest on bowiem jednym z największych udziałowców korporacji Lonmin, właścicielki kopalni Marikana, w której w sierpniu doszło do masakry strajkujących górników. Ramaphosa miał wtedy wezwać policję do „zdecydowanej akcji" przeciwko protestującym „kryminalistom". Ramaphosa jest także wiceprzewodniczącym Komisji Planowania Narodowego (na jej czele stoi neoliberalny b. minister finansów, Trevor Manuel), mającej za zadanie stworzyć długoterminowy plan rozwoju dla państwa.

Zdaniem części analityków, 70-letni Zuma może przekazać Ramaphosie faktyczny ster rządów w kraju, a nawet uczynić go kandydatem ANC na prezydenta w najbliższych wyborach w 2014 r.

Na stanowisku sekretarza generalnego ANC pozostanie natomiast b. przewodniczący Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej, Gwede Mantashe, a jego zastępcą będzie Jessie Duarte. Na przewodniczącą Krajowego Komitetu Wykonawczego wybrano Balekę Mbete, a na skarbnika, Zweli Mkhize. Wszyscy oni są stronnikami Zumy, podobnie jak zdecydowana większość 80-osobowego Komitetu Wykonawczego.

Michał Dobrzyński



Fot. Wikimedia Commons

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


11 maja:

1902 - Urodził się Alexandre Kojève, właśc. Aleksandr Kożewnikow, francuski filozof pochodzenia rosyjskiego, którego seminarium o Heglu ukształtowało kolejne pokolenia lewicujących, francuskich filozofów.

1914 - Zmarł Daniel De Leon, amerykański działacz socjalistyczny.

1919 - Zjazd spółdzielni robotniczych w Warszawie powołał Związek Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych.

1930 - Wybory do Sejmu Śląskiego II kadencji; sukces ugrupowań niemieckich; PPS - 4 mandaty, komuniści - 2.

1967 - W Grecji Andreas Papandreu został uwięziony przez reżim czarnych pułkowników.

1983 - Odbył się "dzień narodowego protestu" w Chile – pokojowa demonstracja przeciw reżimowi wojskowemu gen. Augusto Pinocheta i na rzecz swobód obywatelskich.

2007 - Trybunał Konstytucyjny orzekł o częściowej niekonstytucyjności ustawy lustracyjnej opracowanej przez PiS.

2019 - Na YouTube odbyła się premiera filmu dokumentalnego Tylko nie mów nikomu w reżyserii Tomasza Sekielskiego


?
Lewica.pl na Facebooku