Unia Europejska: Wszyscy płacimy za szkody powodowane przez kierowców

[2012-12-25 22:46:40]


Wbrew temu, co twierdzą sami kierowcy, nie płacą oni zbyt wysokich podatków. Wręcz przeciwnie – są hojnie dotowani przez pozostałych obywateli Unii. Naukowcy z Uniwersytetu Politechnicznego w Dreźnie wykazali, że koszty zanieczyszczeń, hałasu i wypadków drogowych powodowanych przez kierowców samochodów wynoszą łącznie we wszystkich 27 krajach UE 373 mld euro, około 3 proc. PKB, czyli ok. 750 euro na każdego mężczyznę, kobietę i dziecko.

Powyższa kwota nie uwzględnia kosztów korków na drogach ani kosztów zdrowotnych związanych z brakiem ruchu. Świadczy też o tym, że kierowcy nie są „dojną krową”. Autorzy raportu napisali: Wręcz przeciwnie, należy powiedzieć, że ruch drogowy w UE jest w wysokim stopniu subsydiowany przez pozostałych ludzi i pozostałe regiony, a będzie przez przyszłe pokolenia: ludzie mieszkający w pobliżu arterii komunikacyjnych, podatnicy i ludzie starsi, którzy nie posiadają samochodów, kraje sąsiednie i dzieci, wnuki oraz wszystkie przyszłe pokolenia dofinansowują dzisiejszy ruch drogowy.

Raport „Prawdziwy koszt automobilizmu” uznaje, że obliczenia te z konieczności są przybliżone, ale dają ważny ogólny obraz sytuacji. Najwyższe koszty generują kierowcy w Niemczech, a zaraz po nich – w Wielkiej Brytanii.

Liczby nie uwzględniają podatków i opłat, chyba że przychody z nich są one wyodrębniane na korzystanie z samochodów, jak to ma miejsce na przykład w przypadku opłat za korzystanie z autostrad. Autorzy argumentują, że inne obciążenia fiskalne są częścią ogólne puli podatków, która nie jest w większym stopniu rezerwowana na pokrycie szkód wyrządzonych przez samochody niż to ma miejsce w przypadku akcyzy na alkohol czy papierosy, która także nie jest przeznaczana na opiekę zdrowotną. Nawet gdyby jednak uwzględnić te obciążenia kierowców, to i tak koszty zanieczyszczeń, hałasu i skutków wypadków drogowych nie zostałyby pokryte.

Kierujący badaniami prof. Udo Becker stwierdził, że spalanie ropy, węgla, gazu i pochodnych przyczynia się do zmian klimatycznych, więc ludzie powinni płacić za użytkowanie samochodów i zdawać sobie sprawę, że mają wybór: mogą jeździć rowerami, środkami komunikacji zbiorowej, wolniej jeździć samochodami lub przeprowadzić się bliżej miejsca pracy.

Krytycy raportu twierdzą, że opiera się on na uprzedzeniach, a wprowadzenie dodatkowych opłat wywołałoby inflację i przyczyniło się do zwiększenia ubóstwa. Zwracają też uwagę na to, że nowe technologie w przemyśle samochodowym przyczyniają się do redukcji zanieczyszczeń, hałasu i zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


6 maja:

1758 - W Arras urodził się Maksymilian Robespierre, jeden z przywódców Rewolucji Francuskiej.

1835 - W protestacji sekcji Grudziąż wobec chęci postawienia Centralizacji na czele Towarzystwa Demokratycznego Polskiego użyto wyrazu "socjalizm".

1862 - Zmarł Henry David Thoreau, amerykański pisarz, poeta i filozof transcendentalista.

1867 - W Glinojecku urodził się Bolesław Jędrzejowski, publicysta, współzałożyciel PPS.

1935 - W USA powołano Works Progress Administration - jeden z najważniejszym elementów polityki New Dealu.

1936 - CKW PPS odmówił zatwierdzenia nowo wybranych władz okręgowych PPS w Łodzi i Lwowie, pozostających pod wpływem lewicy partyjnej.

1947 - Urodziła się Martha Nussbaum, amerykańska filozofka i etyczka.

1999 - W Niemczech pierwsza para homoseksualna zawarła związek partnerski.

2012 - François Hollande (PS) wygrał wybory prezydenckie we Francji, pokonując w II turze urzędującego prezydenta N. Sarkozy’ego.


?
Lewica.pl na Facebooku