Większość Polek i Polaków za budową elektrowni jądrowej
[2012-12-26 13:38:25]
![]() Osobne sondaże przeprowadzono w trzech powiatach, w których może powstać pierwsza elektrownia. W powiecie koszalińskim, w którym leży potencjalna lokalizacja Gąski, odsetek zwolenników elektrowni wzrósł o 5 pkt., do 45 proc., a przeciwników - spadł o 7 pkt., do 52 proc. Jeszcze w lutym w lokalnym referendum w gminie Mielno prawie 95 proc. głosujących, przy 57 proc. frekwencji, sprzeciwiło się budowie elektrowni w Gąskach. W powiecie wejherowskim poparcie dla budowy elektrowni w położonej tam wsi letniskowej Choczewo wyniosło 65 proc., a odsetek przeciwników - 31 proc. (zmiany po 3 pkt. proc. w kierunku zgodnym z kampanią). W powiecie puckim zwolenników budowy elektrowni w leżącym na jego terytorium Żarnowcu było 60 proc., a przeciwników - 38 proc. (zmiany po 2 pkt. proc. w kierunku zgodnym z kampanią). W sondażu z 67 do 71 proc. wzrósł odsetek badanych, którzy uważają temat energetyki jądrowej za niezwykle istotny. Według Ministerstwa Gospodarki to bardzo dobra informacja, gdyż pokazuje wzrost świadomości Polaków, a społeczeństwo dysponujące rzetelnymi informacjami będzie wyrażać bardziej świadome opinie. Według MG kampania "Poznaj atom" została oparta na wynikach badań niezależnych instytucji, wiedzy ekspertów z dziedziny komunikacji masowej oraz doświadczeniu innych krajów. Sondaże Badanie ogólnopolskie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1000 Polek i Polaków w wieku ponad 15 lat, a liczebność próby w każdym z trzech powiatów wynosiła 300 osób. W Polsce mają powstać dwie elektrownie jądrowe po ok. 3000 MW. Na inwestora rząd wskazał kontrolowaną przez Skarb Państwa spółkę PGE, według której pierwszy blok miałby ruszyć ok. 2024 r. Przeciwnicy powstania elektrowni jądrowej wskazują m. in. na skażenie środowiska związane z transportem i przechowywaniem odpadów, trudności związane z likwidacją elektrowni, a także nieobliczalne i potencjalnie bardzo poważne skutki awarii dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzi. W niektórych krajach, jak na przykład niedawno w Japonii właśnie po awariach wzrastała świadomość ujemnych stron energetyki jądrowej. W samej Unii Europejskiej stosunek do energetyki jądrowej jest bardzo zróżnicowany. Na przykład we Francji większość energii elektrycznej pochodzi z tego źródła, a w Niemczech do 2022 planowana jest likwidacja wszystkich elektrowni. Na zdjęciu: ruiny niedokończonej elektrowni atomowej w Żarnowcu na Pomorzu. Fot. Wikimedia Commons |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
18 maja:
1872 - Urodził się Bertrand Russel, angielski filozof i działacz społeczny.
1895 - Urodził się Augusto Sandino, nikaraguański przywódca partyzancki.
1931 - Jednodniowy strajk 35 tysięcy górników z Zagłębia Dąbrowskiego zwiazany z zapowiedzią obniżki płac o 15 proc., w wyniku strajku obniżkę cofnięto.
1974 - Ukończono budowę najwyższego w świecie masztu radiowego w Gąbinie.
1980 - W południowokoreańskim Kwangju doszło do masakry studentów protestujących przeciwko dyktaturze generała Chun Doo-hwana.
1995 - W Nikaragui powstała lewicowa partia polityczna Movimiento Renovador Sandinista (MRS).
2006 - Parlament Nepalu proklamował laickość kraju.
?