SLD: 2013 - Rokiem Edwarda Gierka

[2013-01-02 22:04:55]

Dla sytuacji normalnych ludzi, to czy rok 2013 będzie rokiem Jana Pawła II, Kim Ir Sena czy Edwarda Gierka, nie ma najmniejszego znaczenia. Partia z lewicą w nazwie obudziła się nagle, dbając o "tradycje historyczne". Problem polega na tym, że robi to dlatego, iż nie ma najmniejszego pomysłu na prowadzenie lewicowej działalności, bo bardziej socjalne okazują się nawet niektóre postulaty PiSu.

Pokazywanie z kolei PRLu jako jakiejkolwiek realnej alternatywy dla obecnej sytuacji ma tyle wspólnego z rzeczywistością, co liczenie na przywrócenie na przykład cesarstwa rzymskiego czy Rzeczpospolitej szlacheckiej. Tamte systemy oraz warunki, w których trwały dawno odeszły w przeszłość. Dyskutowanie o ich zaletach i wadach to zajęcie dla historyków i hobbystów, ale nie działaczy politycznych czy społecznych. No chyba, że SLD myśli o przywróceniu Związku Radzieckiego, Bloku Wschodniego, Układu Warszawskiego i zimnej wojny (choć jeden jej przeżytek w postaci popieranego przez SLD NATO istnieje nadal).

Piotr Ciszewski

6 stycznia przypada setna rocznica urodzin Edwarda Gierka. Posłowie SLD zaproponowali, aby rok 2013 został ogłoszony rokiem Edwarda Gierka. Przygotowywana jest sejmowa uchwała w tej sprawie. Stołeczni radni SLD będą zabiegać o to, aby jedno z warszawskich rond nazwane zostało imieniem I sekretarza KC PZPR. Zaplanowano też przeprowadzenie trzech konferencji naukowych i wystawy fotografii, które obrazowałyby dokonania lat siedemdziesiątych XX wieku w Polsce. Działacze SLD będą również zachęcać lokalne władze do nadawania szkołom i ulicom imienia Edwarda Gierka. W sobotę, 5 stycznia, odbędzie się na Dworcu Centralnym w Warszawie konferencja prasowa, na której przedstawiony zostanie szczegółowy program obchodów upamiętniających tego polityka.

Sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski powiedział, że lata siedemdziesiąte były przede wszystkim czasem wielkich inwestycji, a nie okresem straconym, jak mówi polska prawica. W tamtej epoce wybudowano 2,5 mln mieszkań, setki kilometrów dróg. To za Gierka zbudowano ponad 500 dużych zakładów pracy, z których prywatyzacji uzyskano dwa razy więcej pieniędzy niż wyniósł dług Gierka. Będziemy odkłamywać tezę, że Gierek pozostawił nam w spadku rzekomo ogromne zadłużenie - oznajmił Gawkowski. Dlatego SLD przedstawi informacje o zadłużeniu kraju w czasach Gierka i porówna je z zadłużeniem z okresu rządów Donalda Tuska.

Według Pawła Olszewskiego z PO to najgłupszy z możliwych pomysłów i świadczy on o tym, że posłowie SLD nie odespali jeszcze Sylwestra. Z kolei Adam Hofman z PiS oświadczył, że to krok do zagłady lewicy, gdyż SLD odwołuje się do czasów, w których władza w Polsce była narzucana z zewnątrz. Innego zdania jest wiceprzewodnicząca SLD Paulina Piechna-Więckiewicz, która w radiu TOK FM powiedziała: Gierek jest bardzo znaną postacią. Nawet kochaną przez wielu, zwłaszcza Ślązaków, wiele dla Śląska zrobił.

fot. Wikimedia Commons

Tomasz Kłusek

Zobacz także:


  drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


  lewica.pl w telefonie

  Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


  blogi - ostatnie wpisy


  co? gdzie? kiedy?

  Weekend z Dąbrowszczakami we Wrocławiu
  Wrocław, Possitive Day, ul. Bogusławkiego 41
  23-25.08.2019
  Demonstracja Ziobro Musi Odejść! Wolne Prokuratura, Sądy, Polska
  Warszawa, Kancelaria Premiera, Al. Ujazdowskie 1/3
  26 sierpnia (poniedziałek), godz. 18.00-20.30
  Cieszyn: Polska mniejszych i średnich miast
  Świetlica Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie, ul. Przykopa 20
  30 sierpnia (piątek), godz. 18.00-20.00
  Discord Sejm RP
  Polska
  Teraz
  Szukam książki
  Poszukuję książek
  "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
  Lca
  Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
  https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
  Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
  wszędzie
  zawsze
  Petycja o opodatkowaniu księży

  Więcej ogłoszeń...


  kalendarium

  24 sierpnia:

  1833 - W czartystowskim piśmie "Poor Man's Guardian" pojawiło się słowo "socialist".

  1922 - Urodził się Howard Zinn, historyk, prof. Uniwersytetu w Bostonie, działacz lewicowy, antywojenny i na rzecz praw obywatelskich, autor wielu książek w tym m.in. "A People's History of the United States"

  1943 - Zmarła Simone Weil, francuska myślicielka społeczna. Była działaczką związkową, w latach 1934-35 robotnicą fabryczną. Brała udział w hiszpańskiej wojnie domowej (w Brygadach Międzynarodowych).

  1945 - Utworzone zostały Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

  1954 - Prezydent USA Dwight Eisenhower podpisał ustawę delegalizującą Komunistyczną Partię Stanów Zjednoczonych.

  1987 - Zmarł Bayard Rustin, amerykański działacz ruchu praw obywatelskich, gł. organizator Marszu na Waszyngton w 1963 r., doradca Martina Luthera Kinga w kwestiach związanych z biernym oporem.

  2012 - Norweski prawicowy ekstremista Anders Breivik został skazany na 21 lat pozbawienia wolności za przeprowadzenie dwóch zamachów i zabicie 77 osób w 2011 r.


   
  Lewica.pl na Facebooku