SLD: 2013 - Rokiem Edwarda Gierka

[2013-01-02 22:04:55]

Dla sytuacji normalnych ludzi, to czy rok 2013 będzie rokiem Jana Pawła II, Kim Ir Sena czy Edwarda Gierka, nie ma najmniejszego znaczenia. Partia z lewicą w nazwie obudziła się nagle, dbając o "tradycje historyczne". Problem polega na tym, że robi to dlatego, iż nie ma najmniejszego pomysłu na prowadzenie lewicowej działalności, bo bardziej socjalne okazują się nawet niektóre postulaty PiSu.

Pokazywanie z kolei PRLu jako jakiejkolwiek realnej alternatywy dla obecnej sytuacji ma tyle wspólnego z rzeczywistością, co liczenie na przywrócenie na przykład cesarstwa rzymskiego czy Rzeczpospolitej szlacheckiej. Tamte systemy oraz warunki, w których trwały dawno odeszły w przeszłość. Dyskutowanie o ich zaletach i wadach to zajęcie dla historyków i hobbystów, ale nie działaczy politycznych czy społecznych. No chyba, że SLD myśli o przywróceniu Związku Radzieckiego, Bloku Wschodniego, Układu Warszawskiego i zimnej wojny (choć jeden jej przeżytek w postaci popieranego przez SLD NATO istnieje nadal).

Piotr Ciszewski

6 stycznia przypada setna rocznica urodzin Edwarda Gierka. Posłowie SLD zaproponowali, aby rok 2013 został ogłoszony rokiem Edwarda Gierka. Przygotowywana jest sejmowa uchwała w tej sprawie. Stołeczni radni SLD będą zabiegać o to, aby jedno z warszawskich rond nazwane zostało imieniem I sekretarza KC PZPR. Zaplanowano też przeprowadzenie trzech konferencji naukowych i wystawy fotografii, które obrazowałyby dokonania lat siedemdziesiątych XX wieku w Polsce. Działacze SLD będą również zachęcać lokalne władze do nadawania szkołom i ulicom imienia Edwarda Gierka. W sobotę, 5 stycznia, odbędzie się na Dworcu Centralnym w Warszawie konferencja prasowa, na której przedstawiony zostanie szczegółowy program obchodów upamiętniających tego polityka.

Sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski powiedział, że lata siedemdziesiąte były przede wszystkim czasem wielkich inwestycji, a nie okresem straconym, jak mówi polska prawica. W tamtej epoce wybudowano 2,5 mln mieszkań, setki kilometrów dróg. To za Gierka zbudowano ponad 500 dużych zakładów pracy, z których prywatyzacji uzyskano dwa razy więcej pieniędzy niż wyniósł dług Gierka. Będziemy odkłamywać tezę, że Gierek pozostawił nam w spadku rzekomo ogromne zadłużenie - oznajmił Gawkowski. Dlatego SLD przedstawi informacje o zadłużeniu kraju w czasach Gierka i porówna je z zadłużeniem z okresu rządów Donalda Tuska.

Według Pawła Olszewskiego z PO to najgłupszy z możliwych pomysłów i świadczy on o tym, że posłowie SLD nie odespali jeszcze Sylwestra. Z kolei Adam Hofman z PiS oświadczył, że to krok do zagłady lewicy, gdyż SLD odwołuje się do czasów, w których władza w Polsce była narzucana z zewnątrz. Innego zdania jest wiceprzewodnicząca SLD Paulina Piechna-Więckiewicz, która w radiu TOK FM powiedziała: Gierek jest bardzo znaną postacią. Nawet kochaną przez wielu, zwłaszcza Ślązaków, wiele dla Śląska zrobił.

fot. Wikimedia Commons

Tomasz Kłusek

Zobacz także:


  drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


  lewica.pl w telefonie

  Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


  blogi - ostatnie wpisy


  co? gdzie? kiedy?

  Solidarni z Rożawą! Stop ludobójstwu Kurdów!
  Częstochowa, plac Biegańskiego
  Częstochowa, 19 października (sobota), godz. 15.00
  Ekologiczna Katastrofa: Wrocław – Polska – Europa - Świat
  Wrocław, Tajne komplety, ksiegarnio-kawiarnia w Sukienicach, Przejście Garncarskie
  24 października (czwartek), godz. 17.30-19.00
  Discord Sejm RP
  Polska
  Teraz
  Szukam książki
  Poszukuję książek
  "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
  Lca
  Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
  https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
  Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
  wszędzie
  zawsze
  Petycja o opodatkowaniu księży
  Nowy Lewicowy Vlog
  Warszawa

  Więcej ogłoszeń...


  kalendarium

  18 października:

  1519 - Meksyk: Hiszpańscy konkwistadorzy dokonali masakry tysięcy nieuzbrojonych mieszkańców miasta Cholula.

  1835 - Urodził się Bolesław Limanowski, nestor polskiego ruchu socjalistycznego, przewodniczący kongresu paryskiego, na którym powołano do życia PPS, zesłaniec syberyjski, senator, doktor honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.

  1920 - Strajk polityczny w Warszawie i Lwowie zorganizowany przez PPS przeciwko ustanowieniu senatu.

  1924 - Hjalmar Branting ze Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej został po raz trzeci premierem Szwecji.

  1961 - W Turynie została uchwalona Europejska Karta Społeczna.

  1981 - Socjaldemokratyczny PASOK wygrał wybory parlamentarne w Grecji, zdobywając 48% głosów.

  2007 - Była premier Pakistanu Benazir Bhutto wróciła do kraju po 8 latach wygnania. Tego samego dnia w podwójnym zamachu bombowym na jej konwój zginęło co najmniej 130 osób.


   
  Lewica.pl na Facebooku