Forum Młodej Lewicy: Jakie związki zawodowe?
[2005-03-19 23:00:10]
Prelegent przedstawił ogólny zarys sytuacji w jakiej znajdują się dziś związki zawodowe w Polsce. Odniósł się krytycznie do działających central związkowych, nie oszczędzając OPZZ. Nie ukrywał, że ZZ są strukturami o konserwatywnej mentalności. Tylko w ostateczności decydują się bowiem „wyjść na ulicę”. Stwierdził też, że siła związków zawodowych polega (powinna polegać?) na sile oddziaływania, na wywieraniu presji na pracodawcę, nie zaś na ochronie prawnej działaczy związkowych. Ilka dość obszernie omówił instytucję rad pracowników, do wprowadzenia których obliguje Polskę dyrektywa Unii Europejskiej. Skrytykował ministra gospodarki Jerzego Hausnera za opóźnienia w realizacji tej dyrektywy oraz próbę przeforsowania projektu rządowego w sprawie rad bez konsultacji z komisją trójstronną. Tylko dzięki ostrej krytyce związków zawodowych udało się temu zapobiec. Obecnie w sejmie znajdują się cztery projekty w sprawie rad pracowników: rządowy, związkowy (opracowany przez OPZZ i zaakceptowany przez Solidarność), Platformy Obywatelskiej oraz Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”. Wątpliwe aby w tej kadencji sejmu doszło do uchwalenia ustawy w tej sprawie. Według Grzegorza Ilki (zaznaczył, że jest to jego prywatna opinia, odmienna od stanowiska OPZZ) najlepszym modelem rad pracowników jest model węgierski, zakładający istnienie w zakładach pracy zarówno rad pracowników, jak i związków zawodowych. Omawiając problemy związane z przestrzeganiem Kodeksu Pracy, Ilka zauważył, że w sytuacji blisko 20 proc. bezrobocia przestrzeganie prawa pracy jest fikcją. Pracownicy mając w perspektywie utratę pracy godzą się często na łamanie prawa pracy przez pracodawców. Powołane zaś do jego przestrzegania Państwowa Inspekcja Pracy jest niedofinansowana, cierpi na braki kadrowe i ograniczoną możliwość karania pracodawców-przestępców. Istotnym problemem jest też opieszałość sądów pracy i dyletanctwo sędziów nieznających prawa pracy. Gość przedstawił ponadto liczne przykłady łamania praw pracowniczych w supermarketach, polegające m.in. na uniemożliwianiu zakładania na ich terenie związków czy ich rozbijaniu poprzez – jak to miało miejsce w Leroi-Merlin – oskarżenie związkowców o kradzież. Grzegorz Ilka zdradził też, że prawdopodobnie w najbliższym czasie OPZZ wejdzie w sojusz wyborczy z SLD. Zaznaczył jednocześnie, że sam nie jest zwolennikiem tej koncepcji. Forum Młodej Lewicy „Pokolenia” to mające formę otwartych, cyklicznych spotkań z lewicowymi politykami, związkowcami i intelektualistami forum dyskusyjne powstałe z inicjatywy młodzieżowych organizacji lewicowych oraz stowarzyszenia „Pokolenia”. Gościem następnego spotkania, poświęconego lewicowym wizjom Zjednoczonej Europy, będzie prof. Kazimierz Kik. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
25 listopada:
1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.
1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.
1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").
1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.
2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.
?