G20: Wielkie korporacje muszą płacić podatki

[2013-02-16 22:06:18]

W trakcie spotkania ministrowie finansów 20 najlepiej rozwiniętych gospodarek świata zobowiązali się do podjęcia kroków zmierzających do rozwiązania problemu unikania płacenia podatków przez międzynarodowe korporacje. Końcowy komunikat zawierał informacje o potrzebie podjęcia odpowiednich środków, zaś konkretny plan działania ma zostać sformułowany za pomocą trzech komisji do lipca 2013 roku. Wielka Brytania przewodniczyć będzie komisji zajmującej się wyjaśnieniem jak międzynarodowe korporacje zarabiają na różnicach podatkowych i transferach cenowych, Niemcy przyjrzą się jak firmy zmniejszają swoje podstawy opodatkowania, a Francja i Stany Zjednoczone wspólnie zajmą się problemem opodatkowania e-biznesu.

Angel Gurria, sekretarz generalny OECD zauważył, iż „unikanie podwójnego opodatkowania stało się sposobem na nieopodatkowanie w ogóle”. Brytyjczyk George Osborne stwierdził natomiast, że nie jest możliwym zmuszenie korporacji do płacenia podatków przez jedno państwo, potrzeba do tego współpracy.

Podjęte działania mają być odpowiedzią na najnowszy raport OECD z którego wynika, iż:
- niespójności między przepisami różnych państw podatkowych umożliwiają firmom przenieść swoje zyski do niższych stref podatkowych;
- kwota dochodu podlegającego opodatkowaniu w danym kraju w coraz większym stopniu zależy od trudnych do oszacowania niematerialnych i prawnych aspektów, takich jak prawa własności intelektualnej, usług i marek;
- przepisy podatkowe nie uwzględniają należycie rosnącej ilości komercyjnych usług internetowych, co do których nie wiadomo które państwo posiada jurysdykcję podatkową.

Jak wynika z raportu "stawką jest integralność podatku dochodowego... jeśli inni podatnicy, w tym zwykłe jednostki, myślą że międzynarodowe korporacje całkowicie unikają płacenia podatków sprawi to, iż zostanie podważony cały system, na którym się on opiera”

Inicjatorami i głównymi siłami napędowymi pomysłu były Wielka Brytania, Niemcy i Francja.

Marcelina Zawisza


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


4 maja:

1886 - Masakra robotników na Haymarket Square w Chicago.

1915 - W Krakowie urodził się Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.

1930 - Brytyjczycy aresztowali Mahatmę Gandhiego.

1938 - W Berlinie zmarł Carl von Ossietzky, niemiecki dziennikarz, pisarz i pacyfista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1936.

1939 - Urodził się Amos Oz, pisarz izraelski, zwolennik izraelsko-palestyńskiego pojednania, współzałożyciel lewicowej organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz).

1969 - Francuska Sekcja Międzynarodówki Robotniczej (SFIO) przekształciła się w Partię Socjalistyczną (PS).

1970 - Masakra na uniwersytecie w Kent (Ohio): Gwardia Narodowa zastrzeliła 4 i zraniła 9 studentów protestujących przeciwko wojnie wietnamskiej.

1980 - W Lublanie zmarł Josip Broz-Tito.

1994 - Premier Izraela I. Rabin i przewodniczacy OWP J. Arafat podpisali porozumienie o ograniczonej autonomii palestyńskiej w Strefie Gazy i Jerychu.

2000 - Ken Livingstone został pierwszym burmistrzem Londynu.

2005 - W Manili zmarł Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.


?
Lewica.pl na Facebooku