Grecja: Pierwszomajowy strajk generalny, wiece i demonstracje

[2013-05-02 11:57:50]

Związki zawodowe w Grecji przystąpiły w dniu 1 maja do 24-godzinnego strajku generalnego. Jest to część fali protestów przeciwko narzuconym na Greków pakietom oszczędnościowym. Strajkujący domagali się zakończenia polityki cięć budżetowych i podwyżek podatków uderzających w najbiedniejszych. W ramach strajku, stanęły pociągi i promy oraz część placóek sektora publicznego. Strajkowi towarzyszyły demonstracje w głównych miastach Grecji. W Atenach demonstranci zebrali się na Placu Syntagma. Demonstracje przebiegały jednak spokojnie a siła strajku była tym razem znacznie mniejsza niż w poprzednich latach. Ilias Iliopulos, sekretarz generalny centrali związkowej ADEDY w rozmowie z dziennikarzem agencji Reutera powiedział: Nasze przesłanie dzisiaj jest jasne: Dość tej polityki, która uderza w ludzi i czyni biednych jeszcze biedniejszymi.

Od czasu rozpoczęcia kryzysu, w Grecji było już ponad dwadzieścia strajków generalnych ale pomimo oczywistych nastrojów społecznych, rządzący nie liczą się z opinią publiczną i prowadzą politykę narzuconą przez europejskich bankierów i Troikę. Polityka doprowadziła do rekordowego poziomu bezrobocia, które obecnie jest na poziomie 27% a wśród młodych ludzi blisko 60%. Dotychczasowy bilans polityki oszczędnościowej to nie koniec greckiej tragedii. Planowane są dalsze cięcia i jeszcze większe bezrobocie. W niedzielę 28 kwietnia parlament przegłosował decyzję o zastosowaniu się do rządań Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, tym razem w sprawie umożliwienia zwolnienia 15 tysięcy pracowników służb publicznych jako części pakietu oszczędnościowego, z pogwałceniem dotychczasoywych przepisów o umowach zbiorowych.

Tradycyjnie osobne wiece zorganizował w całym kraju komunistyczny związek zawodowy PAME. Podczas wiecu PAME w Atenach oprócz spraw cięć budżetowych i neoliberalnej polityki rządu, poruszono sprawę pochodzących z Bangladeszu pracowników farmy owocowej Manolada. Pracownicy od tygodni prowadzą walkę protestacyjną o podstawowe prawa w obliczu wyzysku i nieuczciwości greckiego pracodawcy. Pracownicy z Manolada nie dostają wynagrodzenia przez kilka miesięcy i mieszkają w plastikowych kontenerach ustawionych przez firmę w pobliżu zagród zwierzęcych. Gdy próbują domagać się podstawowych praw, pracodawca straszy policją imigracyjną lub zwalnia z pracy bez wyjaśnienia. W walce pomagają im związkowcy z PAME, którzy zaangażowali do akcji solidarnościowej Światową Federację Związków Zawodowych. Pomoc przybiera bardzo konkretną formę i związkowcy zaopatrują protestujących w żywność, odzież i wspierają ich finansowo. Podczas pierwszomajowego wiecu działacze PAME podkreślali, że walka z wyzyskiem zagraniczych pracowników i walka z rasizmem będącym narzędziem pracodawców, jest częścią walki jaką lewica prowadzi z neoliberalną polityką rządu, Unii Europejskiej i MFW.

Bartłomiej Zindulski

fot. PAME


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


2 maja:

1848 - W Petersburgu zmarł Wissarion Bielinski, rosyjski pisarz, filozof, krytyk literacki, teoretyk rewolucyjnego demokratyzmu; współpracował m.in. z M. Bakuninem.

1879 - W Madrycie założono Hiszpańską Socjalistyczną Partię Robotniczą (PSOE).

1917 - Początek strajku górników Zagłębia Dąbrowskiego o poprawę warunków pracy, część postulatów została spełniona.

1919 - W Monachium zamordowano Gustava Landauera, niemieckiego anarchistę, pisarza i tłumacza, jednego z przywódców Bawarskiej Republiki Rad.

1933 - Rada Naczelna PPS opowiedziała się za odejściem od taktyki Centrolewu i podjęciem samodzielnej walki politycznej.

2003 - W La Celle-Saint-Cloud zmarł Mohammed Dib, pisarz algierski, tworzący w języku francuskim, autor około 30 powieści, jeden z najbardziej znanych w Europie twórców algierskich; komunista.

2005 - W Toronto zmarł Bob Hunter, dziennikarz kanadyjski, współzałożyciel Greenpeace.

2014 - W Odessie w antyrosyjskich zamieszkach i w wyniku pożaru zginęło 48 osób, a 214 odniosło obrażenia.


?
Lewica.pl na Facebooku