Niemcy: Film dokumentalny o okupowanej Polsce

[2013-06-24 08:52:44]

23 czerwca wieczorem w reakcji na kontrowersje wokół serialu „Nasze matki, nasi ojcowie” niemiecka telewizja publiczna ZDF pokazała trwający niespełna 40 minut film dokumentalny o Polsce pod niemiecką okupacją.

Przypomniano w nim o niemieckiej agresji z września 1939 roku i ogromnych stratach poniesionych przez Polskę w czasie wojny. Przedstawiono też okoliczności powstania Armii Krajowej i jej działalność. Posiłkowano się relacjami historyków i żyjących żołnierzy AK. Na pytanie o rzekomy antysemityzm AK-owców jeden z nich odpowiedział, że w szeregach armii rzeczywiście dochodziło do antysemickich incydentów, ale był to margines.

Twórcy filmu przypomnieli o istnieniu Żegoty (Rady Pomocy Żydom przy Delegacie Rządu RP na Kraj) i podjętej przez AK próbie pomocy Żydom walczącym podczas powstania w getcie, a także o wielu przypadkach ratowania i ukrywania Żydów, lecz również o zbrodniach, m.in. w Jedwabnem.

Jak komentuje korespondent IAR w Berlinie, film stanowi reakcję na ostrą krytykę wywołaną przez serial „Nasze matki, nasi ojcowie”, w którym żołnierzy Armii Krajowej przedstawiono jako zagorzałych antysemitów. Niemiecka telewizja ZDF wyemitowała serial w marcu, zaś TVP w dniach 17–19 czerwca.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


14 lipca:

1789 - Zdobycie Bastylii przez lud Paryża - początek Rewolucji Francuskiej.

1873 - Górnicy kopalni cynku Szarlej w Piekarach Śl. rozpoczęli strajk okupacyjny. W starciach z pruską policją i wojskiem, zginęło 9 górników. Strajk zakończono po 5 dniach. Udało się uzyskać podwyższenie wynagrodzeń, skrócenie dniówek dla młodocianych i kobiet

1877 - USA: Podczas strajku generalnego w Chicago doszło do walk robotników z policją. Co najmniej 30 osób zginęło od kul policji.

1878 - USA: Wielki strajk kolejarzy.

1896 - Urodził się Buenaventura Durruti, hiszpański anarchista, działacz polityczny i związkowy, przywódca CNT-FAI.

1979 - Nikaragua: Upadek prawicowego reżimu Somozy - władzę przejmują sandiniści.

1986 - Francja: W przemówieniu z okazji Dnia Bastylii, prezydent Mitterand oświadczył, że nie podpisze dekretu rządu Chiraca o reprywatyzacji 65 przedsiębiorstw państwowych.


?
Lewica.pl na Facebooku