Kraków: 19 Kongres IUT

[2013-10-29 07:30:27]

W piątek 25 października w Krakowie odbył się 19 kongres Międzynarodowej Unii Lokatorów (IUT). Uczestniczyło w nim ponad 100 delegatów, reprezentujących organizacje lokatorskie z kilkunastu krajów świata.

Delegatów powitał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który mówił o tym jak ważne jest budownictwo mieszkaniowe. Pochwalił się tym, że Kraków oddaje do użytku nowe budynki komunalne.

Zebranych powitała także Alicja Sarzyńska, prezes Polskiego Zrzeszenia Lokatorów.

Sven Bergenstrahle, prezydent IUT otwierając kongres powiedział, że prawo do mieszkania jest fundamentalnym prawem człowieka, a obecny kryzys został spowodowany miedzy innymi dążeniem do tego aby mieszkalnictwo czynszowe zastąpić własnościowym opartym na kredytach.

Profesor Marja Elsinga z Politechniki w Delft (Holandia) przedstawiła referat o wpływie mieszkalnictwa na zrównoważony rozwój miast. Jej zdaniem ani prywatne budownictwo czynszowe, ani promowanie mieszkań własnościowych nie jest właściwym rozwiązaniem. Miasta aby właściwie się rozwijać muszą posiadać zasoby niekomercyjnych lokali czynszowych. Bez spełnienia tego warunku rynek budowlany zostanie zdominowany przez spekulacje, a jeśli ponad 70 procent lokali jest własnościowych sytuacja staje się dramatyczna. Marja Elsinga sprzeciwiła się również postrzeganiu mieszkalnictwa komunalnego jako problemu, a także ograniczaniu jego zasięgu tylko do pomocy najbiedniejszym. Jej zdaniem powinno ono być dostępne dla wszystkich, którzy nie mogą pozwolić sobie na najem komercyjny.

Ida Borg z Uniwersytetu Sztokholmskiego, prowadząca badania nad polityką mieszkaniową w różnych krajach UE wygłosiła referat dotyczący regulacji rynków najmu. Z jej badań wynika, że w krajach, gdzie polityka mieszkaniowa została uregulowana przez państwo problemy z pozbawieniem prawa do mieszkania czy złymi warunkami bytowymi są mniejsze. Bieda nie jest tylko kwestią niskich dochodów, ale także wykluczenia mieszkaniowego. Nie dotyczy ono jedynie bezdomnych, ale również osób, które na utrzymanie własnego lokum przeznaczają ponad 40 procent dochodów. Ida Borg komentując politykę mieszkaniową państw Europy Środkowej i Wschodniej powiedziała, że cechuje się ona większą skalą wykluczenia mieszkaniowego, ponieważ oparto ją na dogmacie prymatu mieszkań własnościowych nad czynszowymi. W ten sposób powstała duża grupa biednych właścicieli nie mających pieniędzy na utrzymanie swoich mieszkań w należytym stanie.
Uczestnicy kongresu debatowali nad tym jak prowadzić skuteczny lobbing na rzecz rozwoju zasobu mieszkań komunalnych w różnych krajach. Omawiano różne strategie polityki mieszkaniowej, krytykując między innymi słaby standard mieszkań i niszczenie zasobu komunalnego w Polsce.
Uchwalono postulaty organizacji, wśród których znalazła się walka o tanie i ogólnodostępne mieszkalnictwo komunalne. IUT apeluje do władz państwowych o wstrzymanie prywatyzacji zasobów mieszkań komunalnych, a także zapewnienie wsparcia inwestycjom budowlanym mającym poprawić sytuację słabiej zarabiających obywateli. Docelowo IUT postuluje aby lokale czynszowe stanowiły w każdym z krajów przynajmniej 1/3 całego zasobu. Oznacza to sprzeciw wobec całkowitej komercjalizacji rynku mieszkaniowego.

Wśród postulatów przyjętych przez kongres znalazł się też apel do władz aby wspierały niekomercyjne budownictwo spółdzielcze jako ważny element kształtowania polityki mieszkaniowej.

IUT to organizacja międzynarodowa zrzeszająca grupy lokatorskie. Zajmuje się między innymi prowadzeniem lobbingu w ramach Unii Europejskiej, a także kampanii informacyjnych. Obecnie walczy miedzy innymi przeciwko tendencjom deregulacji rynku mieszkaniowego i w obronie preferencyjnych warunków stwarzanych przez kraje takie jak Szwecja firmom budującym mieszkania dla osób niezamożnych.
IUT prowadzi również działalność poza Unią Europejską. Do organizacji należą grupy lokatorskie między innymi z Kanady, Australii, Japonii oraz kilku krajów afrykańskich.

Polskę w IUT reprezentuje Polskie Zrzeszenie Lokatorów. Na kongresie w Krakowie był też obecny w charakterze gościa przedstawiciel Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów.

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


28 kwietnia:

1900 - Urodził się Maurice Thorez, francuski polityk komunistyczny, wieloletni lider Francuskiej Partii Komunistycznej (PCF) .

1946 - Reaktywowano związany z PPS Związek Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej.

1960 - W Wageningen zmarł Anton Pannekoek, holenderski astrofizyk, światowej sławy astronom, teoretyk marksistowski.

2003 - W szwedzkim Malmö podpalono meczet.

2017 - Ilir Meta, lider Socjalistycznego Ruchu Integracji (LSI), został wybrany przez Zgromadzenie Albanii na urząd prezydenta kraju.

2019 - Zmarł Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

2019 - Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) zwyciężyła w przedterminowych wyborach parlamentarnych.


?
Lewica.pl na Facebooku