
Hiszpania: Prochy Franco zostają w Dolinie Poległych
[2013-11-20 23:29:46]
Hiszpański rząd ponownie odrzucił wniosek opozycji o usunięcie prochów byłego dyktatora tego państwa, Francisco Franco, z Doliny Poległych pod Madrytem. 20 listopada przypada 38. Rocznica śmierci prawicowego dyktatora.
Opozycja apelowała o przeniesienie sarkofagu z prochami zmarłego lidera faszystowsko-karlistowskiej koalicji z czasów wojny domowej (1936-39), a następnie wieloletniego dyktatora Hiszpanii. Miało to zapewnić budowli pełniącej aktualnie funkcję mauzoleum Franco status miejsca rzeczywistego narodowego pojednania wobec ciągle budzącego gorące spory konfliktu zbrojnego z I połowy ubiegłego stulecia.
Olbrzymia bazylika (oficjalna nazwa: Monumento Nacional de Santa Cruz del Valle de los Caídos - Narodowy Pomnik Świętego Krzyża w Dolinie Poległych) wykuta w skalistym wzgórzu, wybudowana została w latach 1940-58 przez robotników przymusowych, w tym aż 15 tys. jeńców, byłych obrońców legalnej republiki, obalonej zbrojnie przez zamachowców pod przywództwem Franco. Spoczywają w niej obecnie prochy blisko 34 tys. ofiar wojny z obu walczących stron, przeniesione tam bez zgody ich rodzin. Wśród nich znajdują się także szczątki wielu zmarłych w trakcie morderczej pracy w kamieniołomach na rzecz budowy samej bazyliki. Hiszpańska lewica od lat domaga się, aby przez usunięcie szczątków Franco nadać jej charakter prawdziwego miejsca pojednania, a nie muzeum dziękczynnego na rzecz zbrodniarza.
Minister sprawiedliwości w prawicowym rządzie Partii Ludowej, Alberto Ruiz Gallardon, uzasadnił sprzeciw wobec tej propozycji jej wysokimi kosztami. Zdaniem władz proponowana przebudowa kosztować miałaby 13 mln euro, co byłoby zbyt drogie dla pogrążonego w kryzysie państwa. Socjaliści przyjmują ten argument do wiadomości, ale podają, że chodzi im w tej chwili o wyłącznie „symboliczny gest”, jakim byłoby przeniesienie szczątków w inne miejsce, wskazane przez członków rodziny Franco.
Łukasz Drozda Fot. Wikimedia Commons
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
-
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
Więcej ogłoszeń...
21 kwietnia:
1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.
1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.
1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.
1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.
1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.
1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".
1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.
1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.
2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.
2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.
?