Warszawa: Śródmieście dla lokatorów czy dla wieżowców?

[2014-02-11 10:52:45]

10 lutego w Warszawie odbyło się spotkanie „Śródmieście dla lokatorów i tanich, dostępnych dla mieszkańców usług, czy dla wieżowców?”. Zorganizowało je stowarzyszenie Warszawa Społeczna we współpracy z Warszawskim Stowarzyszeniem Lokatorów.

Jakub Grzegorczyk z WSL przedstawił wnioski z monitoringu miejskiej polityki mieszkaniowej prowadzonego przez stowarzyszenie. W roku 2008 doszło do zmian w sposobie naliczania czynszów w lokalach komunalnych. Zostały one wyrównane w różnych dzielnicach do najwyższego poziomu. Poza tym według obowiązujących obecnie zasad corocznie czynsze są podwyższane przynajmniej o wskaźnik inflacji, bez względu na to czy w tym czasie rosną czy maleją wynagrodzenia.
Kolejnym problemem jest fakt wprowadzenia stref czynszowych, czyli uzależnienia wysokości opłat za mieszkanie od części miasta w której się ono znajduje. Jest to krzywdzące, ponieważ lokatorzy nie wybierali sobie gdzie przydzielono im mieszkania komunalne.

Grzegorczyk zwrócił uwagę na wzrastającą liczbę zadłużonych gospodarstw domowych. W niemal 20% mieszkań komunalnych zaległości czynszowe sięgają ponad 3 miesięcy, co może być powodem eksmisji.

Janusz Stodulski z Warszawy Społecznej mówił o czynszach w lokalach użytkowych. W roku 2007 dzielnica Śródmieście przygotowała raport z zestawieniem wysokości czynszów za lokale użytkowe w budynkach prywatnych. Na tej podstawie zaczęła kształtować swoją politykę czynszową, pomimo, że posiada większość lokali użytkowych i mogłaby prowadzić inne działania. W miejsce lokalnych sklepów i punktów usługowych zaczęły pojawiać się banki, czy supermarkety. Wiele lokali użytkowych stoi dziś pustych, ponieważ ich wynajęcie jest zbyt drogie.

Dyskusja, która odbyła się po wystąpieniach prelegentów dotyczyła niszczenia zasobu komunalnego miasta. Przy obecnym tempie jego likwidacji wkrótce Warszawa może mieć poważne problemy. Zwrócono uwagę, że budowa mieszkań komunalnych jest tańsza niż na przykład zakup przez miasto lokali od deweloperów.

Mówiono również o wyludnianiu się Śródmieścia, wysiedlaniu dotychczasowych lokatorów komunalnych i zastępowaniu budynków mieszkalnych przez biura. Władze Warszawy postawiły na stworzenie miejskiego City, jednak doprowadziły do tego, że w Śródmieściu znaczną część powierzchni mieszkaniowej stanowią pustostany.

Odbyła się również dyskusja w sprawie wykupu mieszkań. Część organizacji lokatorskich jest mu przeciwna, argumentując, że w ten sposób jeszcze bardziej niszczy się zasób komunalny, a logika według której każdy musi mieć własne mieszkanie prowadzi do sytuacji gdy zabraknie ich dla najbardziej potrzebujących, bo mieszkań komunalnych nie będzie. Zwolennicy wykupu argumentowali, że jest on między innymi ratunkiem przed reprywatyzacją.

Warszawa Społeczna oraz WSL 6 marca o godzinie 17.00 organizują mobilizację lokatorów na posiedzenie sesji Rady m. st. Warszawa. Zamierzają domagać się dyskusji na temat miejskiej polityki mieszkaniowej oraz konsultacji społecznych.

Spotkanie było częścią cyklu debat i spotkań informacyjnych o polityce mieszkaniowej i reprywatyzacji budynków w Warszawie.

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


4 maja:

1886 - Masakra robotników na Haymarket Square w Chicago.

1915 - W Krakowie urodził się Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.

1930 - Brytyjczycy aresztowali Mahatmę Gandhiego.

1938 - W Berlinie zmarł Carl von Ossietzky, niemiecki dziennikarz, pisarz i pacyfista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1936.

1939 - Urodził się Amos Oz, pisarz izraelski, zwolennik izraelsko-palestyńskiego pojednania, współzałożyciel lewicowej organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz).

1969 - Francuska Sekcja Międzynarodówki Robotniczej (SFIO) przekształciła się w Partię Socjalistyczną (PS).

1970 - Masakra na uniwersytecie w Kent (Ohio): Gwardia Narodowa zastrzeliła 4 i zraniła 9 studentów protestujących przeciwko wojnie wietnamskiej.

1980 - W Lublanie zmarł Josip Broz-Tito.

1994 - Premier Izraela I. Rabin i przewodniczacy OWP J. Arafat podpisali porozumienie o ograniczonej autonomii palestyńskiej w Strefie Gazy i Jerychu.

2000 - Ken Livingstone został pierwszym burmistrzem Londynu.

2005 - W Manili zmarł Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.


?
Lewica.pl na Facebooku