Nowa partia na lewicy? (akt.)

[2005-05-29 12:47:34]

Na wspólnej konferencji prasowej Socjaldemokracji Polskiej i Unii Pracy, liderzy obu partii zapowiedzieli wspólny start swoich ugrupowań w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Komitet Wyborczy Socjaldemokracji Polskiej będzie otwarty dla kandydatów UP i innych partii, które przystąpią do porozumienia.

Szef Unii Pracy Andrzej Spychalski zastrzegł, że Unia Pracy będzie startować z list SdPl jako podmiot suwerenny. Jak tłumaczył, Unia Pracy będzie miała prawo samodzielnego wystawienia swoich kandydatów w proporcjach wynikających z badań ośrodków badania opinii. Ewentualne kwestie sporne - dodał - mają być rozstrzygane na zasadach partnerskich porozumień między oboma przewodniczącymi.

To porozumienie oznacza, że tworzymy bardziej wiarygodną, silniejszą alternatywę dla radykalnej polskiej prawicy, która swoimi koncepcjami grozi ograniczeniem praw obywatelskich i chce wprowadzić instytucje obce demokracji - podkreślił Marek Borowski. Oświadczył, że porozumienie oznacza, że kończy się czas dzielenia, zaczyna się czas łączenia.

Porozumienie zakłada również poparcie Marka Borowskiego w wyborach prezydenckich. To najlepszy obecnie kandydata po lewej stronie, człowiek ideowego, o bardzo bogatym doświadczeniu międzynarodowym, pragmatyczny, a co najważniejsze - człowiek skuteczny mówił Spychalski o Borowskim.

Borowski i Spychalski zadeklarowali, że wyrażają wolę utworzenia po wyborach parlamentarnych wspólnej formacji lewicowej, otwartej na inne środowiska, autentycznej i wiarygodnej lewicy. Nowa formacja ma przyjąć nazwę, która nie będzie nawiązywać ani do nazwy SdPl ani UP.
Porozumienie pomiędzy SdPl i UP z pewnością zaskoczyło wielu. Najbardziej zaskoczone wydaje się być SLD, które przekonane było, że Unia wesprze jej listy w nadchodzących wyborach. To porozumienie wyborcze znacznie wzmocniło obie partie, choć logo komitetu wyborczego wyraźnie wskazuje na podmiot wiodący. We wtorek do porozumienia przystąpią Zieloni 2004 i tym samym do stworzenia sojuszu, który zadowoli wszystkich wyborców szeroko rozumianej lewicy brakuje już tylko PPS.

Marcin Rzepecki




W przeciwieństwie do mojego redakcyjnego kolegi, nie sądzę, by lewicę jakkolwiek wzmocniło porozumienie zwolennika wojny w Iraku, Tomasza Nałęcza, przetrzymującego w marszałkowskiej szufladzie nowelizację ustawy antyaborcyjnej Marka Borowskiego i rozpaczliwie szukających metody na utrzymanie się w parlamencie resztek po Unii Pracy. Klejone na chybcika sojusze, budowane wedle zasady "aby do Sejmu", zwiększają co najwyżej szansę na to, by odpowiedzialni za cztery lata kompromitacji lewicy (a nie brak ich zarówno w SLD, jak i w SdPl) znów zostali posłami...

Adrian Zandberg




drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 września:

1802 - Samobójstwo (w obawie przed represjami caratu) popełnił Aleksandr Radiszczew, rosyjski pisarz i filozof, autor powieści "Podróż z Peterburga do Moskwy", w której pisał o konieczności zniesienia poddaństwa i likwidacji rządów despotycznych.

1856 - Urodził się Ludwik Waryński, działacz i ideolog polskiego ruchu socjalistycznego, publicysta. Współtwórca pierwszych kółek socjalistycznych w Królestwie Polskim oraz kas oporu. Współtwórca I Proletariatu.

1920 - Zmarła Inessa Armand, rosyjska komunistka pochodzenia francuskiego.

1922 - W wyborach do Sejmu Śląskiego I kadencji PPS uzyskała 17 proc. głosów.

1927 - Sąd Partyjny PPS wykluczył Jędrzeja Moraczewskiego z partii za jego udział w rządzie Józefa Piłsudskiego.

1938 - Rada Naczelna PPS skrytykowała politykę rządu polskiego względem Czechosłowacji.

2004 - Zmarła Françoise Sagan, francuska pisarka, uznawana za jedną z największych postaci francuskiej literatury powojennej.


?
Lewica.pl na Facebooku