Belgia: Policja rozpędziła zwolenników kongresu zakazanego przez władze

[2014-05-05 08:14:30]

Policja z użyciem armatek wodnych rozpędziła manifestantów, oczekujących na kontrowersyjny kongres pod Brukselą, zakazany wcześniej przez miejscowe władze obawiające się niepokojów. Gościem mityngu miał być francuski komik oskarżany o antysemityzm.

Na kongres w Anderlechcie, w zespole miejskim Brukseli, zebrało się 4 maja po południu ok. 400 osób, głównie zwolenników belgijskiego deputowanego Laurenta Louisa znanego z wypowiedzi antyromskich, antyżydowskich i atakujących media. Louis jest organizatorem wydarzenia określanego jako "pierwszy europejski kongres różnicy poglądów".

Po kilkugodzinnym oczekiwaniu policja podjęła interwencję i dopiero wtedy deputowany zaapelował do ludzi o rozejście się. Widzieliśmy totalny pokaz antydemokracji. Znajdujemy się w Sowieckiej Republice Belgii. Wszystkie nasze prawa są gwałcone - mówił Louis.

Głównym gościem kongresu miał być kontrowersyjny francuski komik Dieudonne M'Bala M'Bala, propagator gestu "quenelle", czyli odwróconego nazistowskiego pozdrowienia. Na komiku ciążą wyroki skazujące za mowę nienawiści. Władze kilku francuskich miast zakazały jego występów z uwagi na zagrożenie dla porządku publicznego.

Burmistrz Anderlechtu Eric Tomas zakazał w niedzielę wszelkich zgromadzeń - zarówno popierających spotkanie, jak i mu przeciwnych. Przeciwnicy kongresu planowali w proteście wyjść na ulice. Jeden z kontrmanifestantów powiedział agencji AFP, że planowane "zgromadzenie ma charakter antysemicki, seksistowski, mizoginiczny i jako takie jest całkowicie nie do przyjęcia".

Mimo zakazu organizatorzy podtrzymali zaproszenie, mówiąc, że na gości czeka "niespodzianka". Zaskarżyli też decyzję zakazującą kongresu do sądu administracyjnego. Wieczorem sąd podtrzymał zakaz zgromadzenia.

Wcześniej na swym profilu na Facebooku deputowany Louis ocenił, że "śmieszne" jest uznawanie jego ruchu "Debout Les Belges!" (Powstańcie Belgowie!) za antysemicki, tylko dlatego, że jego członkowie przejęli gest "quenelle". Komik Dieudonne twierdzi, że "quenelle" jest gestem sprzeciwu wobec establishmentu.

Wśród gości kongresu mieli być, poza Dieudonne, antysemicki eseista Alain Soral i Kemi Seba z radykalnej organizacji Tribu Ka, głoszącej prymat czarnej rasy.

Dwa dni wcześniej, w piątek Belgijska Liga przeciw Antysemityzmowi złożyła skargę do prokuratury w związku z planowanym kongresem, a dzień jego zwołania nazwała "prawdziwym dniem nienawiści".

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


10 maja:

1920 - Rozpoczął się strajk powszechny na Górnym Śląsku.

1931 - Lewicowy republikanin Manuel Azaña został premierem hiszpańskiego rządu.

1935 - Rada Naczelna PPS uznając obowiązywanie tzw. paktu o nieagresji z KPP uznaje, że współpraca pozytywna z komunistami jest niemożliwa.

1936 - Manuel Azaña wybrany na prezydenta Republiki Hiszpańskiej.

1943 - Grupa Specjalna Armii Ludowej przeprowadziła zamach na Bar Podlaski w Warszawie, w wyniku którego zginęło 6 Niemców, a kilkunastu zostało rannych.

1944 - W Filadelfii na XXVI Międzynarodowej Konferencji Pracy przyjęto Deklarację Filadelfijską.

1973 - Powstał lewicowy Front Polisario, walczacy o niepoległość Sahary Zachodniej.

1981 - Socjalista François Mitterrand wygrał II turę wyborów prezydenckich we Francji zdobywając 52,2 % głosów.

1988 - Socjalista Michel Rocard został premierem Francji.

1994 - Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.

2006 - Socjaldemokrata Giorgio Napolitano został prezydentem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku