Wietnam: Zagraniczne fabryki spalone podczas antychińskich protestów
[2014-05-14 07:57:27]
Demonstracje 13 maja wieczorem przebiegały początkowo w sposób pokojowy, jednak przerodziły się w zamieszki, gdy grupy ekstremistów sprowokowały tłum do włamania się do fabryk - poinformował w środę Tran Van Nam, przedstawiciel władz prowincji Binh Duong, gdzie doszło do zamieszek. Jego wypowiedź cytuje portal informacyjny VnExpress. Protestujący podpalili co najmniej 15 fabryk należących do zagranicznych inwestorów, a kilkaset innych zdewastowali lub splądrowali, przy czym doszło do ataków na pracowników ochrony oraz bliżej niezidentyfikowanych "zagranicznych ekspertów". Około 20 000 pracowników parków przemysłowych w prowincji Binh Duong protestowało we wtorek późnym wieczorem przeciwko działaniom Chin na spornych akwenach. Z tłumu wyłoniły się pomniejsze grupy, które zaatakowały fabryki należące - jak sądzono - do chińskich inwestorów. W rzeczywistości część tych zakładów jest tajwańska lub południowokoreańska - poinformował Tran Van Nam. 14 maja rano na ulicach znajdowali się wciąż mężczyźni na motorach, a żadna fabryka nie podjęła pracy - przekazał anonimowo przedstawiciel administracji jednego z parków przemysłowych. Na miejscu znajdują się oddziały prewencji policji. Według jednego z menedżerów zagraniczne zakłady wywieszają na swoich bramach transparenty popierające roszczenia Wietnamu do Wysp Spratly i Wysp Paracelskich na Morzu Południowochińskim, o które Hanoi toczy spór z Pekinem. Napięcie na bogatym w zasoby naturalne Morzu Południowochińskim wzrosło w ubiegłym tygodniu, gdy Chiny pod eskortą swych okrętów przyholowały dużą platformę wiertniczą na Wyspy Paracelskie, które według Wietnamu podlegają jego suwerenności. Doszło tam także do kolizji jednostek pływających Chin i Wietnamu, a obie strony oskarżają się wzajemnie o umyślne taranowanie. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
25 listopada:
1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.
1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.
1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").
1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.
2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.
?