
Chiny: Aresztowania przed rocznicą Tiananmen
[2014-06-02 14:55:53]
Działacze społeczni, prawnicy, ale też dziennikarze i artyści za pamięć o masakrze na Placu Tiananmen w Pekinie są ofiarami represji ze strony władz. W tym roku przed rocznicą jednego z najtragiczniejszych wydarzeń we współczesnej historii Chin do aresztów trafiło kilkadziesiąt osób.
Według danych hongkońskiego biura Amnesty International, w związku z rocznicą wydarzeń na Tiananmen zostało zatrzymanych lub formalnie aresztowanych ponad 20 osób. Nie ma informacji o miejscu pobytu 10 działaczy społecznych, a to oznacza - według Amnesty International - że także zastosowano wobec nich areszt.
Kilkanaście osób objęto aresztem domowym, w tym m.in. znanego działacza społecznego Hu Jia oraz Ding Zilin - jedną z rzeczniczek organizacji "Matki Tiananmen", której zakazano również wjazdu do chińskiej stolicy.
Przed 4 czerwca w Pekinie wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Oficjalnie - ze względu na akty terroru w Xinjiangu. Niektóre uczelnie wyższe w tym okresie zarządziły też obowiązkowe wycieczki poza Pekin dla studentów i wykładowców.
jkl Fot. repliki pomnika Tienanmen we Wrocławiu - Wikipedia Commons
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
19 maja:
1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.
1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.
1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.
1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.
1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.
1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.
2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.
?