Ukraina: Jaka nacjonalizacja w Donbasie?
[2014-07-01 07:00:46]
Jest jeden z wariantów, który aktualnie uważamy za najbardziej do przyjęcia dla wszystkich. 51 proc. [akcji - red.] będzie należeć do państwa, tzn. DRL, 20 proc. będzie przypisane do miejsc pracy. Dywidendy z tych udziałów będą mogli otrzymywać wszyscy pracownicy przedsiębiorstwa. 29 proc. będzie przeznaczone dla innych akcjonariuszy - powiedział Puszilin podczas konferencji prasowej w Doniecku 29 czerwca. Puszilin dodał, że nacjonalizacji będą podlegać przedsiębiorstwa, których właściciele odmawiają współpracy z DRL i płacenia podatków do republikańskiego budżetu. Jako przykład podał zakłady należące do najbogatszego Ukraińca Rinata Achmetowa. Te przedsiębiorstwa, które oświadczyły, że DRL jest dla nich nie do przyjęcia to przedsiębiorstwa Rinata Achmetowa. Naturalnie, jeśli nie zaczną ściśle współpracować z DRL, nie będziemy mieli innego wyjścia. Należy pamiętać, że te zakłady były budowane przez wiele pokoleń naszych ludzi - wyjaśniał. Nie podał jednak przypuszczalnej daty uchwalenia ustawy wywłaszczeniowej. „Pełną nacjonalizację wszystkich przedsiębiorstw należących do oligarchów" Puszilin zapowiedział już 20 maja, jednak w następnych dniach władze DRL podjęły próbę porozumienia z Achmetowem. Premier Aleksandr Borodaj podkreślał, że oligarcha ten, w przeciwieństwie do np. Ihora Kołomojskiego, nie zaangażował się bezpośrednio w walkę z powstaniem w Donbasie. Negocjacje zakończyły się jednak fiaskiem. Gdy Achmetow w ostrym tonie opowiedział się za zdławieniem powstania w Donbasie, 25 maja wojska republikańskie zajęły doniecką rezydencję oligarchy. Rosyjski lewicowy socjolog Borys Kagarlicki uważa jednak, że władze donieckiej republiki nie są konsekwentne w dążeniu do wywłaszczenia oligarchów. - Jest całkowicie oczywiste, że w kierownictwie DRL nie tylko nie ma jedności, ale nie ma też linii przewodniej, strategii ekonomicznej, na bazie której można by przyjmować kolejne, efektywne decyzje. Na dziś linia polityczna chwieje się pod wpływem zewnętrznych okoliczności, oddając układ się wewnątrz i wokół republiki. Jednak kolejne oświadczenie o nacjonalizacji własności oligarchów trzeba powitać mimo wszystko z zadowoleniem - komentował na łamach portalu rabkor.ru. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
25 listopada:
1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.
1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.
1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").
1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.
2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.
?