Ukraina: Większość obywateli przeciw wojnie na Wschodzie
[2014-09-04 14:43:36]
Taki pogląd wyraża 57 proc. indagowanych w tej sprawie Ukraińców. Za kontynuowaniem „operacji antyterrorystycznej” (ATO) opowiada się natomiast 34 proc. respondentów. Przy czym, jak podkreśla przedstawicielka UIBS Olga Bałakiriewa, im bliżej „strefy operacji antyterrorystycznej”, tym większa liczba przeciwników siłowego wariantu rozwiązania konfliktu. We wschodnich obwodach za pokojem opowiada się 70 proc. mieszkańców, a na obszarze republik ludowych ługańskiej i donieckiej aż 77 proc. (przy czym badania nie były przeprowadzone w bezpośredniej strefie walk). Zwolennicy kontynuowania interwencji zbrojnej w Donbasie dominują na terenie Ukrainy Zachodniej i Kijowa. Za natychmiastowym zakończeniem wojny jest nawet blisko połowa osób, które uważają „operację antyterrorystyczną” za usprawiedliwioną. Taką ocenę ATO podziela większość Ukraińców - mniej lub bardziej zdecydowanie słuszność zbrojnej walki z „separatystami” uznaje 56 proc. badanych, odrzuca ten pogląd 31,5 proc. Równocześnie jednak aż 60 proc. Ukraińców przyznaje, że nie do końca rozumie co dzieje się na Wschodzie Ukrainy. -Problem, przede wszystkim w braku wystarczającej informacji – komentuje Bałakiriewa. Uważa ona, że większość Ukraińców nie postrzega tego konfliktu jako wojny domowej ze względu na to, że walki odbywają się na ograniczonym terytorium. Przy tym Bałakiriewa ocenia, że podział wewnątrz społeczeństwa ukraińskiego ma głęboki charakter. - Dla konfliktu już od dawna istniało podłoże. Jest wielu naszych współobywateli, którzy nie są gotowi do przyjęcia ukraińskiej tożsamości, kultury, symboli państwowych. U niektórych silna jest nostalgia za ZSRR, inni zwracają się w stronę Rosji, która wydaje im się „silniejszym” czy „większym” państwem – komentuje socjolog. Badanie przeprowadzone było na próbie 2000 respondentów w dniach 28 lipca – 1 sierpnia 2014 r., a więc jeszcze przed załamaniem się frontu wojsk rządowych na południu Donbasu i ujawnieniem przez media skali strat ponoszonych w walkach przez ukraińskie wojska. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
21 kwietnia:
1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.
1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.
1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.
1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.
1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.
1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".
1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.
1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.
2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.
2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.
?