Ukraina: Większość obywateli przeciw wojnie na Wschodzie

[2014-09-04 14:43:36]

Większość obywateli Ukrainy opowiada się za bezzwłocznym zakończeniem tzw. operacji antyterrorystycznej, czyli zbrojnej interwencji wojsk ukraińskich w Donbasie, i pokojowym uregulowaniem konfliktu na wschodzie kraju. Wynika tak z opublikowanych przez kijowski tygodnik „Zierkało Niedieli” wyników badań opinii publicznej przeprowadzonych przez Ukraiński Instytut Badań Społecznych im. Ołeksandra Jeremienki (UIBS) i Centrum „Monitoring Społeczny”.

Taki pogląd wyraża 57 proc. indagowanych w tej sprawie Ukraińców. Za kontynuowaniem „operacji antyterrorystycznej” (ATO) opowiada się natomiast 34 proc. respondentów. Przy czym, jak podkreśla przedstawicielka UIBS Olga Bałakiriewa, im bliżej „strefy operacji antyterrorystycznej”, tym większa liczba przeciwników siłowego wariantu rozwiązania konfliktu. We wschodnich obwodach za pokojem opowiada się 70 proc. mieszkańców, a na obszarze republik ludowych ługańskiej i donieckiej aż 77 proc. (przy czym badania nie były przeprowadzone w bezpośredniej strefie walk). Zwolennicy kontynuowania interwencji zbrojnej w Donbasie dominują na terenie Ukrainy Zachodniej i Kijowa.

Za natychmiastowym zakończeniem wojny jest nawet blisko połowa osób, które uważają „operację antyterrorystyczną” za usprawiedliwioną. Taką ocenę ATO podziela większość Ukraińców - mniej lub bardziej zdecydowanie słuszność zbrojnej walki z „separatystami” uznaje 56 proc. badanych, odrzuca ten pogląd 31,5 proc. Równocześnie jednak aż 60 proc. Ukraińców przyznaje, że nie do końca rozumie co dzieje się na Wschodzie Ukrainy.

-Problem, przede wszystkim w braku wystarczającej informacji – komentuje Bałakiriewa. Uważa ona, że większość Ukraińców nie postrzega tego konfliktu jako wojny domowej ze względu na to, że walki odbywają się na ograniczonym terytorium. Przy tym Bałakiriewa ocenia, że podział wewnątrz społeczeństwa ukraińskiego ma głęboki charakter. - Dla konfliktu już od dawna istniało podłoże. Jest wielu naszych współobywateli, którzy nie są gotowi do przyjęcia ukraińskiej tożsamości, kultury, symboli państwowych. U niektórych silna jest nostalgia za ZSRR, inni zwracają się w stronę Rosji, która wydaje im się „silniejszym” czy „większym” państwem – komentuje socjolog.

Badanie przeprowadzone było na próbie 2000 respondentów w dniach 28 lipca – 1 sierpnia 2014 r., a więc jeszcze przed załamaniem się frontu wojsk rządowych na południu Donbasu i ujawnieniem przez media skali strat ponoszonych w walkach przez ukraińskie wojska.

Jacek C. Kamiński



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


18 maja:

1872 - Urodził się Bertrand Russel, angielski filozof i działacz społeczny.

1895 - Urodził się Augusto Sandino, nikaraguański przywódca partyzancki.

1931 - Jednodniowy strajk 35 tysięcy górników z Zagłębia Dąbrowskiego zwiazany z zapowiedzią obniżki płac o 15 proc., w wyniku strajku obniżkę cofnięto.

1974 - Ukończono budowę najwyższego w świecie masztu radiowego w Gąbinie.

1980 - W południowokoreańskim Kwangju doszło do masakry studentów protestujących przeciwko dyktaturze generała Chun Doo-hwana.

1995 - W Nikaragui powstała lewicowa partia polityczna Movimiento Renovador Sandinista (MRS).

2006 - Parlament Nepalu proklamował laickość kraju.


?
Lewica.pl na Facebooku