Sosnowiec: Wiec w obronie kopalni

[2014-09-15 20:01:40]

11 września przed kopalnią "Kazimierz-Juliusz" w Sosnowcu odbył się wiec pracowników oraz ich rodzin, a także okolicznych mieszkańców.

Bardzo szybkie, niczym nie uzasadnione decyzje władz kopalni, niepewność pracowników, brak uregulowań spraw mieszkaniowych, zaległości płacowe firmy wobec pracowników, a także brak pomocy ze strony istniejących tam związków zawodowych, spowodowały masowe uczestnictwo w tym wiecu. Pomimo fatalnej pogody większość załogi wraz z rodzinami stanęła na placu przed kopalnią.

Organizatorem wiecu był powołany przed kilku dniami Komitet Obrony Kopalni, wspierany przez Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80".

Straciliśmy zaufanie dlatego, że związki zawodowe proponują nam przeniesienia, a nie chcą bronić kopalni. Moje zdanie jest takie, że trzeba wydobyć ten węgiel, który tu jest. Kopalnia sama się pomału wygasi, ludzie w tym czasie przejdą na emerytury i w godny, gospodarski sposób zostanie zlikwidowana, a nie zalać, zniszczyć i zostawić w ruinie - mówił Krzysztof Donda, przewodniczący KOK. Podejrzewamy, że Holding chce w ten sposób coś ugrać. Są plany naprawcze, są plany do wydobycia, więc jaki jest cel zamknięcia tej kopalni? Przez wiele lat mówiono nam o złożu z "Jana Kantego", a teraz zostaliśmy bez niczego. Chcemy bronić kopalni jak najdłużej. Jak się nie da, to chcemy, żeby została zlikwidowana w normalny, ludzki sposób a nie z dnia na dzień. Są przygotowane chodniki do wydobycia a nas się zamyka z węglem - dodał.

Na wiecu głos zabierali także prezydent Sosnowca oraz przewodniczący WZZ "Sierpień 80" Bogusław Ziętek, który na zakończenie swego wystąpienia powiedział: Od Waszej determinacji zależy, czy ta kopalnia przetrwa. I jedno mogę Wam obiecać: Ci, którzy zgotowali Wam ten los, jeśli nam w tym pomożecie, znajdą swoją sprawiedliwość tam, gdzie powinni ją znaleźć. Wszystkich złodziei, przekręciarzy, chachmętów, oszustów, którzy Was oszukali, a teraz usiłują Was okraść, wsadzimy tam, gdzie ich miejsce, czyli do więzienia.


Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Konferencja naukowa
Uniwersytet Warszawski
21-22 października
Poszukuję
WYSTAWA: Jeśli dziś padnie Madryt, jutro padnie Warszawa. Polskie wątki w wojnie domowej w Hiszpanii
Warszawa, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, Galeria
7 lipca - 1 października 2023
Polscy Hodżyści
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


22 września:

1792 - Francja: Zniesienie monarchii i ustanowienie Republiki Francuskiej.

1932 - Urodził się Algirdas Brazauskas, centrolewicowy polityk litewski.

1938 - Urodził się Dean Reed amerykański muzyk rockowy, aktor o lewicowych poglądach, zwany Czerwonym Elvisem. Wyemigrował do NRD.

1947 - W Szklarskiej Porębie rozpoczęła się konferencja 9 partii komunistycznych. Utworzono Biuro Informacyjne Partii Komunistycznych i Robotniczych (Kominform).

1953 - W Dakarze urodziła się Ségolène Royal, francuska polityk, członkini Partii Socjalistycznej. W 2007 kandydatka PS w wyborach prezydenckich.

2002 - Niemcy: Rządząca koalicja SPD-Partia Zielonych wygrała wybory do Bundestagu.


?
Lewica.pl na Facebooku