Ukraina: Pomnik Lenina w Charkowie zniszczyli neonaziści

[2014-10-01 07:46:56]

Obserwatorzy OBWE monitorujący sytuację na Ukrainie oświadczyli, że do obalenia pomnika Lenina w Charkowie doszło z inicjatywy członków batalionu „Azow”. Ta ochotnicza jednostka MSW Ukrainy ma wyraźny profil neonazistowski, skupia skrajnie prawicowych radykałów także z zagranicy, m.in. z Rosji. Jej oficjalnym herbem jest tzw. wilczy hak – symbol dywizji Waffen SS.

Charkowski pomnik Lenina, największy na terenie Ukrainy, został zniszczony w sobotę 28 września, przy biernej postawie milicji, przez uczestników kilkutysięcznej manifestacji. Do tego celu użyto ciężkiego sprzętu, m.in. dźwigu.

Tłum, składający się z mężczyzn i kobiet w różnym wieku, w tym dzieci, był prowadzony przez członków ochotniczego batalionu „Azow”, a także młodych mężczyzn i kobiety w maskach - czytamy w raporcie specjalnej misji OBWE. Po dokonaniu dzieła dewastacji uczestnicy manifestacji wyryli wiertarką na postumencie nazistowski symbol „wilczego haka” i napis „Sława Ukrainie”.

Dzień później na placu Wolności, gdzie stał pomnik, doszło do zamieszek – nacjonalistyczni bojówkarze napadali na oburzonych mieszkańców, którzy przybyli na miejsce dewastacji. Milicja znów nie interweniowała. Natomiast w piątek 27 września milicjanci rozpędzili antywojenną manifestację zorganizowaną przez Komunistyczną Partię Ukrainy.

Zniszczenie pomnika wodza Rewolucji Październikowej potępiła rada miejska Charkowa i mer Gienadij Kernes. Radni zapowiedzieli odbudowę monumentu. W reakcji doradca ministra spraw wewnętrznych Zorian Szkiriak stwierdził w wypowiedzi dla ukraińskiej telewizji, że „miejsce Kernesa jest w więzieniu”.

W lutym od obrony pomników Lenina rozpoczęła się fala wielotysięcznych manifestacji tzw. Antymajdanu na terenie Południowo-Wschodniej Ukrainy, które doprowadziły m.in. do powstania ludowych republik Doniecka i Ługańska. Była to reakcja na tzw. Leninopad, który miał wówczas miejsce na terenie Centralnej Ukrainy, czyli masowe niszczenie wizerunków przywódcy bolszewików. Wówczas nacjonalistycznym radykałom w Charkowie nie udało się dopiąć swego, jednak w ostatnich miesiącach opozycja tym mieście została rozbita przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy a mieszkańcy zastraszeni.

Według przebywającego na emigracji politycznej lidera charkowskiego Antymajdanu Konstantina Dołgowa w aresztach przebywa około 200 działaczy opozycji z Charkowa, wielu zmuszonych zostało do ucieczki w obawie przed prześladowaniami, inni zasilili oddziały powstańczej armii Donbasu, zeszli do podziemia albo trafili do oddziałów partyzanckich, które dokonują ataków na wojska ukraińskie na terenie obwodu charkowskiego.

Jacek C. Kamiński

fot. archiwum


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


18 stycznia:

1915 - Urodził się Santiago Carillo, polityk hiszpański, sekretarz generalny Komunistycznej Partii Hiszpanii (PCE) w latach 1960-82, współtwórca ideologii eurokomunizmu.

1925 - W Paryżu urodził się Gilles Deleuze, francuski filozof, przedstawiciel poststrukturalizmu, krytyk materializmu dialektycznego, psychoanalizy i stukturalizmu.

1931 - W Warszawie urodził się Zbigniew Landau, historyk i ekonomista, kierownik Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej Szkoły Głównej Handlowej, prorektor ds. naukowych Uczelni Warszawskiej im. Marii Skłodowskiej-Curie

1938 - Urodził się Anthony Giddens, brytyjski socjolog, autor koncepcji "Trzeciej Drogi" i programu Nowej Partii Pracy.

1969 - Policja przypuściła atak na Uniwersytet Tokijski w celu stłumienia protestu studentów.

1976 - Chrześcijańskie milicje dokonały masakry 1000-1500 osób w palestyńskich obozach dla uchodźców w północnym Bejrucie.

1984 - 83 górników zginęło w wyniku eksplozji w kopalni węgla kamiennego w Ōmuta na japońskiej wyspie Kiusiu.

1990 - Burmistrz Nagasaki Hitoshi Motoshima został postrzelony przez prawicowego fanatyka.


?
Lewica.pl na Facebooku