Warszawa: Protest lokatorów

[2014-10-01 10:01:35]

Ponad 100 osób wzięło udział w czwartkowym proteście przeciwko grabieżczej reprywatyzacji, który odbył się podczas sesji Rady miasta stołecznego Warszawa. Zorganizowała go Warszawa Społeczna wraz z Warszawskim Stowarzyszeniem Lokatorów.

Na publiczności pojawili się lokatorzy reprywatyzowanych budynków, a także obrońcy reprywatyzowanych szkół i terenów zielonych. Przynieśli transparenty „Lokatorzy to nie towar”, „Mniej radnych leni, więcej zieleni”, a także nazwami parków i szkół, których bronią.

Przedstawiciele mieszkańców przynieśli też radnym pozew o eksmisję wzywający ich do opuszczenia Rady za zakłócanie spokoju lokatorów reprywatyzowanych budynków oraz umożliwianie stosowania przemocy przez tak zwanych „czyścicieli kamienic”. Przedstawiciele protestujących zabrali głos w wolnych wnioskach.

Maciej Łapski z Warszawy Społecznej wypomniał radnym, że nie zajęli się kwestiami reprywatyzacji, a z obiecanych 100 mikroplanów zagospodarowania mających chronić placówki oświatowe uchwalone zostały jedynie 3. Gdy prowadzący obrady wiceprzewodniczący Rady Sebastian Wierzbicki (SLD) oświadczył, że czas przeznaczony na wystąpienie się skończył doszło do sprzeczki. Wierzbicki wyłączył przemawiającemu mikrofon.

Kolejnym mówcą był Piotr Ciszewski z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów oraz Warszawy Społecznej. Odczytał on radnym pozew o eksmisję dodając, że zachowanie Sebastiana Wierzbickiego jest jedynie potwierdzeniem zawartych w nim zarzutów.

Natalia Jungrav z Warszawy Społecznej pytała radnych jakie działania podjęli aby ratować przed reprywatyzacją szkoły i parki. Wypomniała im, że gdy zaczyna toczyć się debata o reprywatyzacji części radnych nie ma już na sali.

Przemawiający później mieszkaniec Warszawy zarzucił radnym, że tworzą z Warszawy miasto widmo, w którym mieszkańcy się nie liczą, a działają tylko instytucje nie mające z nimi związków.
Mieszkanka Żoliborza pytała radnych czemu pozwalają na reprywatyzację budynków wraz z lokatorami? Mówiła o pogarszającej się sytuacji lokatorów, którzy są ignorowani przez władze.

Radni nie odnieśli się do tych wystąpień. Po przemówieniach sesja została zakończona.

Michał Warecki

(fot. Warszawa Społeczna)


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


18 maja:

1872 - Urodził się Bertrand Russel, angielski filozof i działacz społeczny.

1895 - Urodził się Augusto Sandino, nikaraguański przywódca partyzancki.

1931 - Jednodniowy strajk 35 tysięcy górników z Zagłębia Dąbrowskiego zwiazany z zapowiedzią obniżki płac o 15 proc., w wyniku strajku obniżkę cofnięto.

1974 - Ukończono budowę najwyższego w świecie masztu radiowego w Gąbinie.

1980 - W południowokoreańskim Kwangju doszło do masakry studentów protestujących przeciwko dyktaturze generała Chun Doo-hwana.

1995 - W Nikaragui powstała lewicowa partia polityczna Movimiento Renovador Sandinista (MRS).

2006 - Parlament Nepalu proklamował laickość kraju.


?
Lewica.pl na Facebooku