Norwegia: Pokojowy Nobel 2014 to bardzo trudna decyzja

[2014-10-09 16:00:13]

Decyzja o wyborze tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody Nobla to jedna z najtrudniejszych w historii tej nagrody. Taką opinię wyraził dyrektor szwedzkiego Instytutu Polityki Międzynarodowej prof. Mats Karlsson w rozmowie z norweskim radiem publicznym. Swą decyzję Norweski Komitet Noblowski ogłosi jutro (10 października), ale przypuszcza się, że decyzja już musiała zapaść.

W tym roku Komitet stanął wobec rekordowej liczby nominacji - 278 osób , organizacji oraz instytucji. Jednocześnie miały lub wciąż mają miejsce liczne wydarzenia zagrażające pokojowi: od konfliktu zbrojnego na Ukrainie, przez wojny w Iraku i Syrii, krwawą działalność Boko Haram w Nigerii, konflikt w Gazie i falę islamskiego terroryzmu.

Zdaniem szwedzkiego naukowca w rozdartym konfliktami świecie arabskim można jednak znaleźć przywódców starających się przeprowadzić ten świat przez kryzys. Karlsson wskazuje tu byłego dysydenta, a obecnie prezydenta Monsifa Marzuki, który prowadzi Tunezję drogą demokracji i reform. Dzięki wsparciu centrali tunezyjskich związków zawodowych UGTT i jego stałej mediacji pomiędzy islamistami a siłami świeckimi udało się wprowadzić w państwie nowoczesną konstytucję. Prezydent Marzouki i UGTT za to właśnie są zasłużenie nominowani do pokojowego Nobla - ocenił prof. Karlsson.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku