W prote¶cie wziê³y udzia³ ró¿ne ¶rodowiska, miêdzy innymi Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów oraz Ogólnopolski Zwi±zek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza, korzystaj±ce z pomieszczeñ na Syrenie. Lokatorzy przypomnieli, ¿e dziêki dy¿urom prawnym prowadzonym przy Wilczej 30 pomoc uzyska³o co najmniej kilkaset osób z reprywatyzowanych budynków.
Wypowiadali siê mieszkañcy innych, reprywatyzowanych kamienic, miêdzy innymi w ul. Wilczej. Jednym z mówców by³ mieszkaniec lokalu socjalnego, któremu, wraz z ¿on±, miasto przyzna³o lokal do którego nie mo¿na nawet wstawiæ pralki. Wszyscy podkre¶lali, ¿e sytuacja Syreny nie jest odosobnionym przypadkiem.
Przedstawiciele OZZ IP mówili z kolei o solidarno¶ci pracowniczej oraz przeciwstawieniu siê neoliberalnemu dogmatowi, uznaj±cemu, ¿e w³asno¶æ jest wa¿niejsza ni¿ sytuacja ludzi.
Mieszkañcy sk³otu wyg³osili o¶wiadczenie, w którym t³umacz± dlaczego zajêli pustostan i ¿e by³o to wynikiem braku dostêpu do tanich mieszkañ czynszowych. Zwrócili uwagê, ¿e system stwarza sytuacjê, w której ludzie m³odzi chc±c mieæ dach nad g³ow± musz± braæ wieloletnie kredyty mieszkaniowe.
Podczas demonstracji wyst±pi³a grupa bêbniarzy, ¶piewano równie¿ piosenki. Rozwiniête zosta³y transparenty „Syrena znaczy walka” oraz „Stop grabie¿y miasta”.
Kolektyw Syrena zapowiedzia³ kolejne wydarzeni zwi±zane z obron± sk³otu. Dzi¶ o godzinie 18.30 ma siê odbyæ spotkanie o spo³ecznym wymiarze historii, a w pi±tek o 11.30 pikieta przed s±dem przy ul. Marsza³kowskiej 82, podczas s±dowej licytacji budynku.
Przedmiotem licytacji jest po³owa udzia³ów w budynku. W³a¶ciciel kamienicy, który wcze¶niej doprowadzi³ do eksmisji lokatorów komunalnych nie uregulowa³ op³at i zad³u¿y³ j± na oko³o 200 tysiêcy z³otych. Nastêpnie porzuci³ budynek, który w roku 2011 zajêli sk³otersi.
Sk³otersi zwracaj± uwagê, ¿e zad³u¿ony budynek mog³oby z powrotem przej±æ miasto.
(fot. Przychodnia Sk³ot)