WZZ "Sierpień 80": Na 1 listopada komunikacja miejska za darmo!

[2014-10-31 15:39:22]

Jak co roku 1 listopada Polacy wyjadą na cmentarze odwiedzać swych zmarłych. Co roku też łączy się to z korkami, brakiem miejsc parkingowych i z kolizjami drogowymi. Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80” i Polska Partia Pracy od dwóch lat postulują wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej. Uważają, że najlepszym sposobem przetestowania lansowanej przez nich koncepcji jest wprowadzenie nieodpłatnych przejazdów transportem miejskim w dniu Wszystkich Świętych. Wiele miast się już na to zdecydowało.

- To, że ten pomysł się sprawdza pokazał Poznań w zeszłym roku. Na „dzień bez samochodu” zrobiono bezpłatną komunikację na tydzień. Efekt? Co trzeci pasażer był kierowcą, który zrezygnował z samochodu! – zauważa Łukasz Ługowski z WZZ „Sierpień 80”, koordynator ogólnopolskiej akcji na rzecz bezpłatnej komunikacji miejskiej. - Jest to także promocja transportu publicznego – dodaje.

Z okazji tegorocznego Święta Zmarłych już wiele miast zdecydowało się wprowadzić bezpłatną komunikację miejską. Wśród nich są takie jak: Gorzów Wielkopolski, Lublin, Jelenia Góra, czy Białystok. Ma to – zdaniem władz miejskich i policji - zmniejszyć nerwy, ogromne ilości wdychanych spalin i drażniącego hałasu, przez co często dochodzi w ten dzień do stłuczek i wypadków. Tylko w ubiegłym roku w okresie Święta Zmarłych doszło do 177 wypadków, w których zginęło 19 osób, a 212 zostało rannych.

Przy obecnych cenach biletów nie dziwi fakt, że ludzie rezygnują z podróży autobusem – uważają promotorzy bezpłatnej komunikacji miejskiej. Jak mówią, zazwyczaj jest kilka cmentarzy do odwiedzenia, nierzadko w obrębie kilku miast. I wyliczają, że rodzina, która ma do wyboru jazdę samochodem, pomimo wielkich korków i autobusy, za które trzeba słono płacić wybierze samochód. A gdy mamy trzy lub więcej cmentarzy do odwiedzenia? Doliczyć należy przesiadki. Nawet tylko z trzema cmentarzami i jedną przesiadką trzeba liczyć na jedną rodzinę około 70 złotych. O wiele mniej możemy wydać w ten dzień na paliwo.

- Nic dziwnego, że wielu młodych ludzi, którzy nie mają możliwości podróżowania samochodem rezygnuje z odwiedzania rodziny na odległych cmentarzach – stwierdza Szymon Martys z Organizacji Młodzieżowej Polskiej Partii Pracy. - Tym bardziej jeśli nie mają pracy, a z nią dla młodych jest dzisiaj bardzo ciężko – dodaje.

Bezpłatna komunikacja miejska funkcjonuje w wielu miastach na świecie. Francuskie Colomiers wprowadziło ją już w 1971 roku i funkcjonuje tam do dzisiaj. Od pierwszego stycznia zeszłego roku bezpłatna komunikacja funkcjonuje w Tallinie.

Bezpłatna komunikacja miejska w miastach, w których ją wprowadzono sprawdziła się. Ogromny sukces jaki one osiągnęły jest kołem zamachowym napędzającym kampanie społeczne na jej rzecz w wielu państwach świata. W Polsce już teraz funkcjonuje w wielu miastach. Najbardziej znane Żory w woj. śląskim, czy Lubin w woj. dolnośląskim cieszą się z pozytywnych efektów wprowadzenia takiego rozwiązania. Wiele innych miast chce wprowadzić bezpłatną komunikację.

W zbliżających się wyborach samorządowych różne partie i lokalne komitety postulują jej wprowadzenie na stałe. W miastach, gdzie ona już funkcjonuje doskonale się sprawdza. Wygląda na to, że na uroczystości przypadające 1 listopada o lepsze rozwiązanie będzie bardzo trudno.

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


15 listopada:

1889 - Brazylia stała się republiką.

1895 - W Warszawie urodził się Antoni Słonimski, polski poeta, felietonista, dramatopisarz, satyryk, krytyk teatralny i działacz społeczny związany PPS.

1961 - W Londynie powstała organizacja Amnesty International.

1978 - W Nowym Jorku zmarła Margaret Mead, amerykańska socjolog, badaczka zajmująca się antropologią kulturową.

1987 - Podpisanie deklaracji założycielskiej reaktywowanej Polskiej Partii Socjalistycznej.

1988 - Palestyńska Rada Narodowa jednostronnie proklamowała powstanie państwa palestyńskiego.

2000 - Japonia: Mizuho Fukushima została szefową Partii Socjaldemokratycznej.

2002 - Hu Jintao został sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin.

2012 - Xi Jinping został sekretarzem generalnym KPCh.


?
Lewica.pl na Facebooku