Francja: Prezydent zainaugurował Muzeum Historii Imigracji

[2014-12-16 08:45:18]

Prezydent Francji Franҫois Hollande zainaugurował w Paryżu Muzeum Historii Imigracji. Działanie to ma wymiar symboliczny, bo placówka powstała siedem lat temu.

W pałacu zbudowanym w latach trzydziestych ubiegłego wieku w stylu Art Deco mieściło się wcześniej muzeum kolonii, jednak z czasem temat ten stał się politycznie niewygodny i krępujący. Dlatego postanowiono, aby ta placówka zajmowała się historią imigrantów tworzących kulturę i dorobek współczesnej Francji. Wkrótce jednak także ten problem stał się tematem omijanym z daleka.

Przez siedem lat w Muzeum Historii Imigracji nie pojawił się żaden szef państwa czy rządu. Teraz zdecydował się na to Hollande, aby - jak to ujął w swoim przemówieniu - pokazać przeciwwagę dla strachu wobec obcych. Rodzi się on w wyniku pogarszającej się sytuacji gospodarczej kraju, rosnącego bezrobocia i żerującego na tym populizmu.

Gest prezydenta V Republiki jest uważany za kontruderzenie wobec rosnącej w siłę antydemokratycznej, antyeuropejskiej przeciwniczki imigracji Marine Le Pen - liderki zyskującego coraz większe poparcie społeczeństwa Frontu Narodowego.

W muzeum wiele miejsca poświęcono polskiej imigracji - od górników z kopalń na północy po Raymonda Kopę-Kopaczewskiego - jednego z najlepszych piłkarzy w historii francuskiego futbolu.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku