Katalonia: Dochodzenie przeciwko Masowi ws. plebiscytu niepodległościowego

[2014-12-22 19:03:01]

Wydział karny Najwyższego Sądu Katalonii zgodził się, by wszczęto dochodzenie przeciwko kierującemu tamtejszym rządem Arturowi Masowi za przeprowadzenie plebiscytu niepodległościowego. Postawienia Masa przed sądem domaga się 25 organizacji i partii politycznych. Uważają one, że złamał on prawo, bo wbrew dwukrotnemu zakazowi Trybunału Konstytucyjnego dopuścił do przeprowadzenia 9 listopada głosowania.

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego najpierw zablokowali ustawę, na mocy której miało się odbyć referendum. A kiedy zdecydowano, że zamiast niego zostanie przeprowadzony niewiążący plebiscyt, zakazali również plebiscytu. Mimo to otwarto lokale i zorganizowano głosowanie. Winę za sprzeciwienie się woli Trybunału wziął na siebie Artur Mas. Skrytykował jednak wszczęcie dochodzenia. To żałosne, że kiedy naród, jakim są Katalończycy chce się wypowiedzieć i organizuje głosowanie, które przecież jest jednym z podstawowych elementów demokracji, rząd reaguje nasyłając trybunały i prokuraturę - powiedział.

Na uzasadnienie decyzji Najwyższego Sądu Katalonii trzeba będzie poczekać do ósmego stycznia. Wiadomo jedynie, że mimo wielu pozwów złożonych przeciwko Masowi, będzie prowadzone jedno dochodzenie.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku