Rosja i cztery kraje poradzieckie stworzyły sojusz

[2014-12-23 22:28:27]

23 grudnia Rosja i cztery inne państwa poradzieckie sfinalizowały w Moskwie utworzenie nowego sojuszu gospodarczego - Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) - który ma podnieść poziom zintegrowania tych krajów i zwiększyć ich konkurencyjność.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dokumenty dotyczące przyłączenia się Armenii i Kirgistanu do Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, która zaczyna swą działalność 1 stycznia 2015 roku.

EUG, która powstała na bazie Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu, ma koordynować wolny handel, systemy finansowe i regulować politykę przemysłową i rolną wraz z rynkami pracy i transportem. Jej członkowie mają też prowadzić wspólną politykę w dziedzinie energetyki.

Do wzorowanej na UE wspólnocie Kreml zapraszał także Ukrainę. Ta jednak wybrała integrację z Unią Europejską.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że „moc wyjściowa” nowej unii wynosi równowartość 4,5 biliona dolarów i 170 mln ludzi.

Uroczysty nastrój spotkania zepsuł prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, który ostro skrytykował na konferencji prasowej wprowadzone przez Rosję restrykcje na dostawy towarów z Białorusi. Łukaszenka zaznaczył, że zrobiono to w trybie jednostronnym i bez konsultacji w komisji EUG, wbrew zasadom Unii Celnej.

Białoruś odnosiła niemałe korzyści z moskiewskiego zakazu importu żywności z państw UE wprowadzonego w odpowiedzi na sankcje Zachodu wobec Rosji – zwiększała import z UE i odsprzedawała towary Rosji. Jej władze odpowiedziały na to wstrzymaniem importu mleka i mięsa z Białorusi, twierdząc, że są naruszane normy sanitarne.

Przed spotkaniem w sprawie utworzenia EUG w Moskwie odbył się szczyt liderów państw wchodzących w skład Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB). Liderzy państw członkowskich: Rosji, Armenii, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu i Tadżykistanu - przyjęli na szczycie wspólne oświadczenie, w którym wyrazili zaniepokojenie coraz większą groźbą terroryzmu, rozszerzającym się ekstremizmem w Azji Środkowej, a także w Afganistanie. Zapowiedzieli podjęcie skoordynowanych działań wobec obywateli państw ODKB, którzy walczą w konfliktach zbrojnych po stronie międzynarodowych organizacji terrorystycznych, a następnie wracają do swych krajów.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


18 stycznia:

1915 - Urodził się Santiago Carillo, polityk hiszpański, sekretarz generalny Komunistycznej Partii Hiszpanii (PCE) w latach 1960-82, współtwórca ideologii eurokomunizmu.

1925 - W Paryżu urodził się Gilles Deleuze, francuski filozof, przedstawiciel poststrukturalizmu, krytyk materializmu dialektycznego, psychoanalizy i stukturalizmu.

1931 - W Warszawie urodził się Zbigniew Landau, historyk i ekonomista, kierownik Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej Szkoły Głównej Handlowej, prorektor ds. naukowych Uczelni Warszawskiej im. Marii Skłodowskiej-Curie

1938 - Urodził się Anthony Giddens, brytyjski socjolog, autor koncepcji "Trzeciej Drogi" i programu Nowej Partii Pracy.

1969 - Policja przypuściła atak na Uniwersytet Tokijski w celu stłumienia protestu studentów.

1976 - Chrześcijańskie milicje dokonały masakry 1000-1500 osób w palestyńskich obozach dla uchodźców w północnym Bejrucie.

1984 - 83 górników zginęło w wyniku eksplozji w kopalni węgla kamiennego w Ōmuta na japońskiej wyspie Kiusiu.

1990 - Burmistrz Nagasaki Hitoshi Motoshima został postrzelony przez prawicowego fanatyka.


?
Lewica.pl na Facebooku