Niemcy: Merkel krytykowana we własnej partii za akceptację islamu
[2015-01-17 20:52:26]
Podczas wystąpienia w Bundestagu 15 stycznia Merkel przypomniała słowa byłego prezydenta Niemiec Christiana Wulffa z 2010 roku, że nie tylko chrześcijaństwo i judaizm, lecz także islam "należy do Niemiec" - jest częścią niemieckiej tożsamości. Jak pisze 17 stycznia "Der Spiegel", po przemówieniu Merkel wielu deputowanych CDU demonstracyjnie nie oklaskiwało wystąpienia szefowej rządu będącej równocześnie szefową rządzącej partii chrześcijańsko-demokratycznej. W minionych dniach partyjni koledzy nie szczędzili Merkel krytycznych komentarzy. Wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego CDU Arnold Vaatz powiedział, że nie podziela tej oceny ze względu na traktowanie przez islamskich uczonych szariatu jako integralnej części islamu. Deputowany bawarskiej CSU Georg Nuesslein zauważył, że wypowiedź Merkel należy uzupełnić o uwagę, że "nasza kultura wiodąca pozostaje zdominowana przez chrześcijaństwo i judaizm". Inny parlamentarzysta CDU Wolfgang Bosbach powiedział, że "entuzjazm dla słów Merkel wśród szeregowych członków partii jest mocno ograniczony". "Nie możemy stwarzać wrażenia, że akceptujemy wszystkie nurty w islamie" - ostrzegła kandydatka CDU na burmistrza Bremy Elisabeth Mitschmann. Jak pisze "Spiegel", Merkel podczas wewnętrznego spotkania partyjnego broniła swojego stanowiska. Jak tłumaczyła, w przemówieniu w Bundestagu chodziło jej o podkreślenie, że muzułmanie są w Niemczech akceptowani, a równocześnie przypomniała im, że muszą przestrzegać prawa. Część organizacji partyjnych CDU informuje o fali krytycznych listów i e-maili od członków partii. Znane są też przypadki zwracania legitymacji partyjnych na znak protestu przeciwko pozytywnej ocenie islamu. W Niemczech mieszka około czterech milionów muzułmanów. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
18 stycznia:
1915 - Urodził się Santiago Carillo, polityk hiszpański, sekretarz generalny Komunistycznej Partii Hiszpanii (PCE) w latach 1960-82, współtwórca ideologii eurokomunizmu.
1925 - W Paryżu urodził się Gilles Deleuze, francuski filozof, przedstawiciel poststrukturalizmu, krytyk materializmu dialektycznego, psychoanalizy i stukturalizmu.
1931 - W Warszawie urodził się Zbigniew Landau, historyk i ekonomista, kierownik Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej Szkoły Głównej Handlowej, prorektor ds. naukowych Uczelni Warszawskiej im. Marii Skłodowskiej-Curie
1938 - Urodził się Anthony Giddens, brytyjski socjolog, autor koncepcji "Trzeciej Drogi" i programu Nowej Partii Pracy.
1969 - Policja przypuściła atak na Uniwersytet Tokijski w celu stłumienia protestu studentów.
1976 - Chrześcijańskie milicje dokonały masakry 1000-1500 osób w palestyńskich obozach dla uchodźców w północnym Bejrucie.
1984 - 83 górników zginęło w wyniku eksplozji w kopalni węgla kamiennego w Ōmuta na japońskiej wyspie Kiusiu.
1990 - Burmistrz Nagasaki Hitoshi Motoshima został postrzelony przez prawicowego fanatyka.
?