
Grecja: Parlament udzielił wotum zaufania nowemu rządowi
[2015-02-11 07:45:30]
Parlament w Atenach udzielił w nocy z wtorku na środę 11 lutego wotum zaufania nowemu rządowi premiera Aleksisa Ciprasa (na zdjęciu). W głosowaniu rząd poparło 162 deputowanych, przeciwko było 137.
Partia Ciprasa – lewicowa Syriza wygrała w 25 stycznia przedterminowe wybory parlamentarne, zdobywając 149 mandatów. Nie udało jej się jednak zdobyć absolutnej większości w 300-osobowym parlamencie. Syriza utworzyła koalicję z prawicową partią Niezależni Grecy (ANEL).
Nowy rząd grecki domaga się od kredytodawców restrukturyzacji części swojego zadłużenia. Premier Aleksis Cipras zapowiada położenie kresu polityce zaciskania pasa, choć wierzyciele jego kraju, głównie reprezentowani przez państwa eurolandu, oczekują wypełniania zobowiązań dotyczących oszczędności i spłacania długów.
Program ratunkowy dla Grecji, który rozpoczął się w maju 2010 roku, kończy się 28 lutego. UE uważa, że Grecja powinna wystąpić o przedłużenie pomocy, w tym zobowiązać się do kontynuowania reform.
Nie będziemy prosić o przedłużenie programu ratunkowego - oświadczył premier Cipras w parlamencie, przed głosowaniem nad wotum zaufania dla jego rządu.
Dzisiaj nowy szef greckiego resortu finansów Janis Warufakis weźmie udział w Brukseli w nadzwyczajnym posiedzeniu ministrów finansów państw strefy euro w sprawie Grecji. Będzie to jego pierwsze spotkanie z odpowiednikami z Eurolandu od dojścia Syrizy do władzy.
W czwartek 12 lutego premier Grecji będzie po raz pierwszy uczestniczył w szczycie Unii Europejskiej.
jkl Fot. archiwum
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
1 lipca:
1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.
1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.
1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.
1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).
1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.
1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.
1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.
2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.
2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.
?