Białoruś: Zakończono rozmowy ws. Donbasu (akt.)

[2015-02-12 08:50:10]

Zakończyły się rozmowy w Mińsku przywódców Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji dotyczące pokoju w Donbasie. Dokument pokojowy dotyczący Ukrainy został przekazany do akceptacji przez uczestników Grupy Kontaktowej, która pracowała w Mińsku od poniedziałku 9 lutego oraz przez liderów separatystów z Doniecka i Ługańska: Aleksandra Zacharczenki i Igora Płotnickiego, którzy także przyjechali do stolicy Białorusi.

Po 16 godzinach rozmów szczegóły porozumienia przedstawił prezydent Rosji Władimir Putin. Zakłada ono przerwanie walk do 15 lutego oraz wycofanie ciężkiej artylerii z linii walk. Putin zaapelował też do Ukrainy, by przeprowadziła reformę konstytucji. Chodzi o to, by uszanować w niej prawa ludności mieszkającej na wschodzie Ukrainy

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oznajmił, że w ciągu 19 dni dojdzie do wymiany wszystkich jeńców. Na wolność ma wyjść również ukraińska pilotka Nadieżda Sawczenko, która przebywa w rosyjskim areszcie. Kijów do końca roku ma też odzyskać kontrolę nad granicą z Rosją w Donbasie, co nastąpi po lokalnych wyborach w tym regionie. Ponadto, z terytorium Ukrainy zostaną wycofane wszystkie obce wojska.

Podsumowując szczyt kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że jest cień nadziei dla Ukrainy, jednak wciąż pozostają duże przeszkody na drodze do pokoju. Nie mamy złudzeń, przed nami dużo do zrobienia - przyznała. Jej zdaniem prezydent Ukrainy "zrobił wszystko, co mógł", by zakończyć rozlew krwi, zaś Putin wywarł nacisk na separatystów, by wprowadzili rozejm.

Rosyjscy komentatorzy nazywają ustalenia z Mińska „znaczącym postępem”. W tamtejszych mediach szczególną uwagę zwraca się na dążenie do całkowitego przerwania walk. Gdyby nie było szansy na porozumienie, przywódcy Rosji, Niemiec i Francji nie lecieliby do Mińska - tak skomentował wynik rozmów szef komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej Aleksiej Puszkow.

Ukraińscy komentatorzy podkreślają, że w najbliższych dniach Ukraińców czekają zaciekłe walki w okolicach Debalcewa. Ma tego dowodzić odłożenie zawieszenia broni do niedzieli. Eksperci podkreślają, że za sukces można uznać punkt przewidujący wycofanie wszystkich obcych wojsk z terytorium Zagłębia Donieckiego, utworzenie strefy buforowej i zwolnienie wszystkich jeńców i zakładników.

Z powodu przedłużonych rozmów w Mińsku unijny szczyt w Brukseli przesunięto z 13.00 na 16.00. Europejscy przywódcy muszą zaczekać na niemiecką kanclerz i francuskiego prezydenta. Mają oni zrelacjonować rozmowy w Mińsku, w których uczestniczyli. Ponadto do Brukseli został zaproszony prezydent Ukrainy.

Tymczasem nie wiadomo czy porozumienie będzie uszanowane. Według szefa ukraińskiej armii minionej nocy granicę z Ukrainą w Izwarinie przekroczyło około 50 rosyjskich czołgów, 40 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i tyle samo pojazdów opancerzonych.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


17 stycznia:

1814 - W Nemours urodził się Ludwik Mierosławski, polski generał, działacz polityczny, członek Centralizacji Towarzystwa Demokratycznego Polskiego, uczestnik powstania listopadowego, jeden z dyktatorów powstania styczniowego.

1840 - Urodził się Stefan Bobrowski, polski działacz niepodległościowy, członek lewicy "czerwonych", powstaniec styczniowy, członek Komitetu Centralnego Narodowego i Tymczasowego Rządu Narodowego.

1919 - Wybuch strajku 30 tys. śląskich górników; postulaty płacowe oraz żądanie odwołania oddziałów Grenzschutzu z terenu Górnego Śląska.

1940 - Urodził się Tabaré Vazquez, urugwajski polityk centrolewicowy, lekarz, były prezydent Urugwaju.

1943 - Zamachy Gwardii Ludowej na kina dla Niemców w Warszawie.

1961 - Zamordowano Patrice'a Lumumbę, pierwszego premiera Demokratycznej Republiki Konga.

1983 - Prawicowe władze Nigerii wydaliły ponad 2 miliony imigrantów, głównie z Ghany.

2011 - Rozpoczęły się antyrządowe protesty w Omanie.


?
Lewica.pl na Facebooku