Słowacja: Renacjonalizacja elektrowni wodnej „Gabczikowo”
[2015-03-13 09:02:59]
Premier Robert Fico podczas wystąpienia w parlamencie 12 marca zapowiedział, że rząd Słowacji będzie się domagał od Slovenskich elektrárni zwrotu 350 milionów euro za bezprawną eksploatację „Gabczikowa” przez ostatnie dziewięć lat. Zyski, jakie rocznie osiągała prywatna spółka Slovenské elektrárne z tego tytułu szacowane są na około 35 – 40 milionów euro rocznie. Umowę 30-letniej dzierżawy rząd słowacki wypowiedział w grudniu 2014 roku, w poniedziałek 9 marca sąd okręgowy w Bratysławie uznał prawomocność tej decyzji. Sąd przychylił się do argumentacji rządu, że umowa dzierżawy była nieważna ze względu na jej niezgodność z prawem międzynarodowym. -To nas zobowiązuje, żeby wystąpić do sądu o zwrot wszystkich pieniędzy, jakie włoska spółka wyciągnęła z elektrowni – oświadczył Robert Fico. - Elektrownia Wodna „Gabczikowo” definitywnie trafiła pod kontrolę państwa. To majątek, który musi pozostać we władaniu państwa – dodał. Podczas wtorkowej wizyty w elektrowni słowacki premier zapowiedział, że jej przejęcie to element szerszej strategii władz Słowacji. - Rząd, którego jestem przedstawicielem robi wszystko w tym celu, żeby majątek, który został wcześniej niepotrzebnie sprywatyzowany, albo niepotrzebnie oddany pod kontrolę obcego kapitału, tam gdzie to jest możliwe wracał pod kontrolę państwa – zadeklarował. Stwierdził również, że w interesie państwa leży, aby rząd pozyskał silniejsze wpływy w sferze strategicznych dla gospodarki narodowej przedsiębiorstw. Spółka Slovenské elektrárne zapowiedziała odwołanie od niekorzystniej decyzji sądu. Będzie się domagała przynajmniej zwrotu „kosztów operacyjnych”. Jednak Robert Fico nie widzi zagrożenia z tej strony: - W odniesieniu do tego wyroku sądu okręgowego nie istnieje już zwykły tryb odwoławczy. Istnieje jeszcze możliwość wnioskowania o apelację, ale to skomplikowana procedura. Rząd Słowacji podkreśla, że jednym z powodów dążenia do renacjonalizacji elektrowni był brak jakichkolwiek działań włoskich właścicieli na rzecz modernizacji i remontów tego obiektu, a nawet planów w tym kierunku. Ponadto Slovenské elektrárne zalegały kwotę pięciu milionów euro z tytułu opłat dla państwowej instytucji Vodné dielo Gabčíkovo, która zarządza całym kompleksem zapory wodnej na Dunaju w Gabczikowie. „Gabczikowo” to największa elektrownia wodna na Słowacji. Jej 8 hydroagregatów generuje moc 720 MW, co stanowi 8 proc. całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną naszych południowych sąsiadów. Spółka Slovenské elektrárne do renacjonalizacji elektrowni wodnej „Gabczikowo” wytwarzała ok. 70 proc. elektryczności na Słowacji. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
17 stycznia:
1814 - W Nemours urodził się Ludwik Mierosławski, polski generał, działacz polityczny, członek Centralizacji Towarzystwa Demokratycznego Polskiego, uczestnik powstania listopadowego, jeden z dyktatorów powstania styczniowego.
1840 - Urodził się Stefan Bobrowski, polski działacz niepodległościowy, członek lewicy "czerwonych", powstaniec styczniowy, członek Komitetu Centralnego Narodowego i Tymczasowego Rządu Narodowego.
1919 - Wybuch strajku 30 tys. śląskich górników; postulaty płacowe oraz żądanie odwołania oddziałów Grenzschutzu z terenu Górnego Śląska.
1940 - Urodził się Tabaré Vazquez, urugwajski polityk centrolewicowy, lekarz, były prezydent Urugwaju.
1943 - Zamachy Gwardii Ludowej na kina dla Niemców w Warszawie.
1961 - Zamordowano Patrice'a Lumumbę, pierwszego premiera Demokratycznej Republiki Konga.
1983 - Prawicowe władze Nigerii wydaliły ponad 2 miliony imigrantów, głównie z Ghany.
2011 - Rozpoczęły się antyrządowe protesty w Omanie.
?