W środę 1 kwietnia odbyła się w Warszawie oficjalna gala finałowa anty-nagrody Węże, którą „nagradzane” są najgorsze polskie filmy. Bezkonkurencyjny okazał się obraz Obce ciało w reżyserii Krzysztofa Zanussiego.
Film Zanussiego zgarnął aż sześć statuetek. Za scenariusz i reżyserię (obie nagrody dla Zanussiego), za żenujący film na ważny temat, za występ poniżej talentu (dla Agnieszki Grochowskiej), za najbardziej żenującą scenę (zabawy z pejczem i męskimi prostytutkami). Do twórców filmu, z których nikt nie pojawił się na gali, popełzał również Wielki Wąż, nagroda za najgorszy film roku 2014.
Węże dla najgorszych aktorów otrzymali Borys Szyc (za rolę w filmie Dżej, dżej) i Barbara Kurdej-Szatan (Dzień dobry, kocham cię!). Wśród innych wyróżnionych znalazły się m.in. pocałunek wśród kul (Miasto 44 – jako najlepszy efekt specjalnej troski) oraz plakat reklamujący film Karol, który został świętym (najgorszy plakat).
Obce ciało to polsko-włoska produkcja opowiadająca historię pary młodych katolików, której drogę do szczęścia przecinają niewyżyte korporacyjne harpie. Film od początku wzbudzał kontrowersje – reżyser skarżył się włoskiej prasie, że „w Polsce produkcję filmu zablokowało skrajne skrzydło feminizmu”. Jednak Polski Instytut Sztuki Filmowej wyłożył na Obce ciało 2 mln 200 tys. złotych. Na fatalne recenzje Zanussi zareagował atakiem na "niekompetentnych krytyków", a prawicowe i katolickie media chwaliły jego dzieło za „opowiedzenie się za wartościami”.
- Mimo najszczerszych chęci, nie dostrzegamy w Obcym ciele obiecywanych wartości, wiarygodnej dyskusji o współczesnej Polsce i jego duchowości w obliczu krwawej korporacyjnej machiny – napisała w uzasadnieniu kapituła Węży.
Tegoroczna edycja Węży była czwartą edycją tej anty-nagrody. Stworzona na wzór amerykańskiej Złotej Maliny przez krytyka filmowego Kamila Śmiałkowskiego, swą nazwę czerpie z tytułu filmu Marka PiestrakaKlątwa Doliny Węży, polsko-radzieckiego horroru przygodowego z 1987 r.
Grafika: Plakat filmowy
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1866 - Urodził się Szymon Askenazy, wybitny historyk związany z centrolewicą.
1900 - W Lipsku ukazało się pierwsze wydanie czasopisma „Iskra”, organu Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji (SDPRR). Jej pierwszym redaktorem naczelnym został Włodzimierz Lenin.
1904 - W Radomiu podczas demonstracji przeciwko poborowi na wojnę rosyjsko-japońską zginął Wiktor Kwiatkowski, bojowiec PPS.
1926 - W Mońkach urodziła się Maria Janion, uczona polska, historyczka literatury, krytyczka literacka, znawczyni polskiego i europejskiego romantyzmu, profesor Instytutu Badań Literackich PAN, feministka.
1939 - W Jinotepe urodził się Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
1943 - W Helsinkach urodziła się Tarja Halonen, fińska polityk socjaldemokratyczna, prawniczka, prezydent Finlandii w latach 2000-2012.
1964 - Urodziła się Anja Orthodox, właśc. Anna Kumala, z d. Sabiniewicz, artystka rockowa, wokalistka, autorka tekstów oraz kompozytorka. była radna Warszawy z ramienia PPS.
1979 - Zmarł Rudi Dutschke, jeden z przywódców rewolty studenckiej maja '68.
2008 - W Londynie zmarł Harold Pinter, angielski dramaturg, reżyser i scenarzysta teatralny, laureat literackiej Nagrody Nobla.