Od dziś w sprzedaży dostępne jest polskie wydanie książki Kapitał w XXI w. autorstwa Thomasa Piketty’ego. Książkę, okrzykniętą najważniejszą ekonomiczną pracą dekady, wydała „Krytyka Polityczna”. Kupić ją można w księgarniach i internecie.
Dzieło Piketty’ego opiera się na analizach statystycznych dotyczących największych gospodarek kapitalistycznych. Jego autor, francuski ekonomista, w przeszłości pracujący również w Stanach Zjednoczonych, zajmuje się tematyką podziałów dochodu od XVIII wieku i stawia wnioski, jakie można z nich wyciągnąć w odniesieniu do XXI w.
Główna teza obszernej, liczącej ponad 750 stron pracy, głosi, że nieposkromiona gospodarka rynkowa prowadzi do destabilizacji społecznej i zagraża demokratycznym fundamentom współczesnego świata. Podstawowym niebezpieczeństwem jest wskazana przez autora i nasilająca się tendencja, zgodnie z którą zwrot z kapitału jest trwale i znacząco wyższy od zwrotu z produkcji. Szczególnie w realiach globalizacji finansowej stwarzać to może olbrzymie napięcia społeczne i prowadzić do regresu cywilizacyjnego.
Piketty wskazuje, że nierówności w dystrybucji bogactwa rosną, a „renta”, czyli dochody z kapitału przekracza tempo wzrostu gospodarczego. Oznacza to, że postęp cywilizacyjny oparty na obecnym modelu społeczno-gospodarczym jest niemożliwy. Siłą zdolną do upowszechniania bogactwa i sprzyjającą dystrybucji owoców wzrostu jest upowszechnienie wiedzy i kwalifikacji.
Autor wskazuje zagrożenia obecnego modelu. Jako rozwiązanie mogące zapobiec dalszemu narastaniu nierówności proponuje wprowadzenie globalnego podatku od zysków kapitałowych.
Piketty odwołuje się do precyzyjnie analizowanych danych z kilku stuleci, z kilkunastu krajów. Ich dostępność i czas, których dotyczą zebrane dane, bywa różna, ale wnioski są czytelne i podane w sposób trudny do zakwestionowania. Sam autor nie ukrywa swoich krytycznych poglądów wobec obecnej fazy kapitalizmu, tym niemniej jego metoda jest trudna do zakwestionowania. Pracując na olbrzymich zbiorach danych, w praktyce buduje obraz oparty na faktach i statystycznej obiektywizacji. Jego dzieło można uznać za skuteczną realizację postulatów Big Data, pojęcia odnoszącego się do analizy dużych zbiorów danych o dużej zmienności. Znacznych rozmiarów publikacja znajduje zresztą uzupełnienie w aneksie technicznym dostępnym w internecie.
Książka Pikkety’ego stała się bestsellerem – do stycznia 2015 sprzedano półtora miliona jej egzemplarzy. Wywołała również wielkie poruszenie w świecie, nie tylko naukowym. Noblista Paul Krugman stwierdził, że „Kapitał w XXI w. będzie najważniejszą książką ekonomiczną roku, a może i dekady”.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.
1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.
1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.
1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.
1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).
2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.
2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.