AI domaga się śledztwa ONZ w sprawie wojny domowej w Jemenie

[2015-09-25 13:33:43]

ONZ powinna przeprowadzić śledztwo ws. łamania międzynarodowego prawa humanitarnego przez wszystkie strony wojny domowej w Jemenie - zaapelowała w piątek organizacja Amnesty International (AI). Konflikt w Jemenie pochłonął już ponad 4,5 tys. ofiar.

Nalegamy, by podczas trwającej w Genewie sesji Rady Praw Człowieka ONZ utworzyło specjalną komisję śledczą w tej sprawie - zakomunikowała AI. Według jej działaczy ten śmiercionośny konflikt doprowadził do kryzysu humanitarnego i jest przyczyną wielkiego cierpienia ludności cywilnej.

Rok temu w Jemenie szyiccy rebelianci Huti przejęli kontrolę nad Saną, stolicą kraju. Walczą o obalenie prezydenta Abd ar-Raba Mansura Al-Hadiego. Od marca rebeliantów atakuje koalicja państw arabskich pod egidą Arabii Saudyjskiej.

22 września koalicja zrzuciła bombę na dwa domy w Sanie, zabijając przynajmniej 20 mieszkańców. Dzień wcześniej podobne naloty doprowadziły do śmierci ok. 50 osób.

Pozostająca pod kontrolą ruchu Huti agencja prasowa Saba poinformowała, że w zeszłym tygodniu w wyniku nalotów koalicji zginęło przynajmniej 236 osób.

AI uważa, że większość ofiar wśród cywilów spowodowały ataki arabskiej koalicji i oskarża ją o używanie bomb kasetowych, których wykorzystywania zakazało ponad 100 państw.

Organizacja mówi także o łamaniu praw człowieka przez Huti. Na początku września siły Huti wystrzeliły rakietę ziemia-ziemia w kierunku bazy wojskowej w prowincji Marib, w wyniku czego zginęło ponad 60 żołnierzy, w większości obywateli Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W odwecie arabska koalicja zintensyfikowała naloty.

Prezydent Jemenu wraz z ministrami swojego rządu na początku roku uciekł z Jemenu do Arabii Saudyjskiej. 16 września rzecznik rządu poinformował, że władze powróciły do kraju. Rząd ma na razie urzędować w Adenie, na południu Jemenu, skąd siłom prorządowym udało się ostatnio wyprzeć Huti.

Według danych ONZ w wyniku wojny domowej zginęło już ponad 4,5 tys. osób. AI informuje, że blisko 1,5 mln ludzi musiało opuścić swoje miejsca zamieszkania.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


2 maja:

1848 - W Petersburgu zmarł Wissarion Bielinski, rosyjski pisarz, filozof, krytyk literacki, teoretyk rewolucyjnego demokratyzmu; współpracował m.in. z M. Bakuninem.

1879 - W Madrycie założono Hiszpańską Socjalistyczną Partię Robotniczą (PSOE).

1917 - Początek strajku górników Zagłębia Dąbrowskiego o poprawę warunków pracy, część postulatów została spełniona.

1919 - W Monachium zamordowano Gustava Landauera, niemieckiego anarchistę, pisarza i tłumacza, jednego z przywódców Bawarskiej Republiki Rad.

1933 - Rada Naczelna PPS opowiedziała się za odejściem od taktyki Centrolewu i podjęciem samodzielnej walki politycznej.

2003 - W La Celle-Saint-Cloud zmarł Mohammed Dib, pisarz algierski, tworzący w języku francuskim, autor około 30 powieści, jeden z najbardziej znanych w Europie twórców algierskich; komunista.

2005 - W Toronto zmarł Bob Hunter, dziennikarz kanadyjski, współzałożyciel Greenpeace.

2014 - W Odessie w antyrosyjskich zamieszkach i w wyniku pożaru zginęło 48 osób, a 214 odniosło obrażenia.


?
Lewica.pl na Facebooku