Wizyta EKES w Polsce

[2016-01-20 22:19:28]

W dniach 18–19 stycznia delegacja Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES) zapoznała się w Polsce z działalnością różnych organizacji społeczeństwa obywatelskiego zajmujących się kwestią napływu uchodźców.

Delegacja Komitetu, w której znaleźli się polscy członkowie Karolina Dreszer-Smalec i Adam Rogalewski oraz członek z Francji Stéphane Buffetaut, spotkała się z przedstawicielami organów rządowych, organizacji pozarządowych i z partnerami społecznymi w Warszawie i w centrum uchodźców Dębak, aby omówić wyzwania, przed którymi codziennie stają różne organizacje.

„Kryzys uchodźczy w UE osiągnął obecnie punkt, w którym kwestionowane są podstawowe zasady ochrony praw człowieka i demokracji. Mimo trudności, jesteśmy głęboko przekonani, że zasady te trzeba utrzymać i odpowiednio stosować” – powiedział Stéphane Buffetaut, przewodniczący CILGERE, ERIGERE i dyrektor wykonawczy Socalog.

Misja jest jedną z szeregu wizyt, które EKES organizuje w ramach inicjatywy „Going local”, z myślą o zyskaniu wglądu w działania organizacji społeczeństwa obywatelskiego zajmujących się migrantami, osobami ubiegającymi się o azyl i uchodźcami. Celem wizyt było określenie konkretnych problemów i potrzeb tych organizacji oraz wskazanie najlepszych rozwiązań. Niedługo przygotowane zostanie dokładne i dobrze udokumentowane sprawozdanie z misji.

Karolina Dreszer-Smalec, wiceprezeska Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych (OFOP), stwierdziła: „Negatywnemu postrzeganiu migracji i uchodźców przez coraz większą liczbę obywateli można przeciwdziałać poprzez podnoszenie świadomości wśród dzieci i dorosłych, gdyż ludzie boją się nieznanego. Kontakt z migrantami zmienia nastawienie na bardziej pozytywne. Organizacje pozarządowe odgrywają kluczową rolę w tej dziedzinie, podobnie jak w odniesieniu do pomocy uchodźcom i ich integracji. Bez zaangażowania tych organizacji nie dałoby się wiele osiągnąć”.

„Kluczem do sukcesu jest właściwa, dobrze opracowana polityka integracyjna. Polska, podobnie jak inne kraje mające doświadczenie z emigracją, może skorzystać z przykładu własnych obywateli, którzy wyjechali za granicę. Jako państwo członkowskie UE, może także czerpać z doświadczeń – dobrych i złych – innych krajów” – powiedział Adam Rogalewski, sekretarz międzynarodowy oraz ekspert ds. europejskich Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ).

Z kolejnymi misjami EKES wybierze się na Maltę, do Włoch, Bułgarii i Turcji. Wizyty rozpoczęły się w grudniu 2015 r. Delegacje Komitetu odwiedziły już Szwecję, Austrię, Grecję, Węgry, Niemcy, Chorwację i Słowenię.

Adam Rogalewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


11 stycznia:

1904 - Lud Herero w południowo-zachodniej Afryce rozpoczął powstanie przeciw kolonistom niemieckim.

1919 - Dekret o obowiązkowym ubezpieczeniu na wypadek choroby i macierzyństwa.

1919 - Dekret o utworzeniu urzędu do walki z lichwą i spekulacją przy Ministerstwie Aprowizacji.

1919 - W niemieckim porcie Cuxhaven k. Hamburga Rada Robotnicza i Żołnierska ogłosiły powstanie Socjalistycznej Republiki Cuxhaven.

1923 - W tzw. procesie świętojurskim kilkudziesięciu działaczy komunistycznych zostało skazanych na wyroki do trzech lat więzienia.

1940 - W Krakowie powstał pierwszy oddział bojowy OKR PPS (WRN), którym dowodził M. Bomba.

1947 - Została założona Włoska Partia Socjaldemokratyczna (PSDI).

1953 - Na wygnaniu we Francji zmarł Noe Zhordania, mienszewik, premier demokratycznej Gruzji.

2002 - Do amerykańskiej bazy Guantanamo przetransportowano pierwszych więźniów.

2007 - Socjaldemokrata Alfred Gusenbauer został kanclerzem Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku