Warszawa: Wznowić sprawę Brzeskiej!

[2016-03-03 22:03:21]

Około 100 osób zebrało się 1 marca w Warszawie przed budynkiem Prokuratury Generalnej. Protest w 5 rocznicę śmierci Jolanty Brzeskiejdziałaczki Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów zorganizowały grupy lokatorskie.

Uczestnicy pikiety domagali się wznowienia śledztwa w sprawie zabójstwa działaczki. Piotr Ciszewski z WSL stwierdził, że postępowanie było przez dłuższy czas prowadzone tak aby udowodnić tezę o samobójstwie, nawet gdy dowody jej przeczyły. Przypomniał, że reprywatyzacyjna grabież miasta i oddawanie budynków wraz z lokatorami wciąż mają miejsce.

Antoni Wiesztort z Kolektywu Syrena powiedział, że morderstwo Brzeskiej stało się dla wielu osób impulsem do działania, między innymi przejęcia jednej z warszawskich kamienic i zorganizowania skłotu Syrena. Przypomniał o tym, że jeszcze gdy żyła, Jolanta Brzeska była ignorowana przez urzędników i polityków.

Andrzej Smosarski nazwał sprawę zabójstwa Brzeskiej zbrodnią III RP, ponieważ to władze doprowadziły do sytuacji, w których lokatorów pozostawiono samych sobie w konfrontacji z kamienicznikami.

Przedstawiciel partii Razem mówił z kolei o tym jak wielkim problemem społecznym jest reprywatyzacja oraz, że należy ją zatrzymać.

Zebrani przynieśli ze sobą listę niemal 2 tysięcy warszawskich nieruchomości objętych roszczeniami reprywatyzacyjnymi. Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów ogłosiło, że zwróci się do Prokuratora Generalnego o wznowienie postępowania w sprawie Jolanty Brzeskiej.

Jolanta Brzeska, mieszkanka budynku przy Nabielaka 9 pozostawała w sporze z Markiem Mossakowskim, zajmującym się skupywaniem roszczeń reprywatyzacyjnych i odzyskiwaniem budynków w całym mieście. Chciał on pozbyć się wszystkich mieszkańców kamienicy przy Nabielaka 9.

1 marca 2011 roku spalone zwłoki Jolanty Brzeskiej znaleziono w lesie kabackim. Postępowanie w tej sprawie zostało zawieszone w 2013 roku, wkrótce po tym, gdy biegli sądowi, badający profil psychologiczny zmarłej wydali opinię, że niemal na pewno doszło do zabójstwa, a jednym z głównych motywów mogły być kwestie związane z reprywatyzacją.

Michał Warecki

(fot. B.K.)


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


1 maja:

1826 - Zmarł Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich (1807-1812), autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1886 - Wybuch ogólnokrajowego strajku w USA; robotnicy domagali się m.in. ośmiogodzinnego dnia pracy.

1890 - Pierwsze obchody międzynarodowego święta robotniczego na świecie, zorganizowane także na ziemiach polskich.

1892 - W Łodzi rozpoczęły się masowe protesty socjalne, w których wzięło udział 70 tys. robotników (tzw. "bunt łódzki").

1900 - Urodził się Aleksander Wat (Chwat), jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1936 - Jednolitofrontowe pochody 1-majowe w całej Polsce; Łodź - 80 tysięcy uczestników, Lwów - 50 tysięcy, Warszawa - 40 tysięcy; starcia z bojówkarzami endeckimi.

1958 - Zmarł Oscar Torp, polityk Norweskiej Partii Pracy. Sprawował funkcję premiera od 1951 do 1955.


?
Lewica.pl na Facebooku