Senat: "Nie" dla korporacji prawniczych

[2005-07-22 13:24:37]

Przewagą jednego głosu przeszła w Senacie nowelizacja ustawy o adwokaturze, pozbawiająca korporacje prawnicze wpływu na ustalanie zasad naboru na aplikacje. W myśl ustawy egzaminy na aplikacje będą przeprowadzane przez państwowe komisje, a absolwenci studiów prawniczych z tytułem magistra będą mogli wykonywać zawód doradcy prawnego.

Przyjęta przez Senat ustawa jest sprzeczna z propozycjami rządowymi w kwestii dostępu do zawodów prawniczych. Minister sprawiedliwości Andrzej Kalwas proponował zmiany mniej rewolucyjne, pozostawiające korporacjom prawniczym wciąż duży wpływ na ustalanie zasad przyjmowania na aplikacje. Minister zapowiedział już, że jeśli prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisze znowelizowaną ustawę, on sam poda się do dymisji.

Specyficznie rozłożyły się głosy senatorów. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 14 senatorów Klubu Senackiego "Lewica Razem", kilkoro senatorów Socjaldemokracji Polskiej, senatorowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Ligi Polskich Rodzin oraz niezrzeszony, główny orędownik nowelizacji ustawy, senator Zbigniew Romaszewski.

Przeciwko byli głównie senatorowie-prawnicy, w tym: 23 z Klubu Senackiego "Lewica Razem", między innymi Andrzej Jaeschke (SLD) i Maria Szyszkowska (bezpartyjna), Henryk Dzido (Samoobrona RP), Krzysztof Piesiewicz (Blok Senat 2001), Robert Smoktunowicz (PO).

Jestem bardzo zadowolony. Ta ustawa jest niedoskonała, ale będzie jak kolec dla nowego parlamentu, rządu i samych korporacji, by opracować całościowe zasady otwarcia i dostępu do zawodów prawniczych - stwierdził po głosowaniu senator Romaszewski. Z kolei senator Jaeschke, pytany co doradziłby prezydentowi Kwaśniewskiemu, odparował, że "w najgorszym wypadku zawetowałby ustawę, zaś w najlepszym - skierował do Trybunału Konstytucyjnego".

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


1 maja:

1826 - Zmarł Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich (1807-1812), autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1886 - Wybuch ogólnokrajowego strajku w USA; robotnicy domagali się m.in. ośmiogodzinnego dnia pracy.

1890 - Pierwsze obchody międzynarodowego święta robotniczego na świecie, zorganizowane także na ziemiach polskich.

1892 - W Łodzi rozpoczęły się masowe protesty socjalne, w których wzięło udział 70 tys. robotników (tzw. "bunt łódzki").

1900 - Urodził się Aleksander Wat (Chwat), jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1936 - Jednolitofrontowe pochody 1-majowe w całej Polsce; Łodź - 80 tysięcy uczestników, Lwów - 50 tysięcy, Warszawa - 40 tysięcy; starcia z bojówkarzami endeckimi.

1958 - Zmarł Oscar Torp, polityk Norweskiej Partii Pracy. Sprawował funkcję premiera od 1951 do 1955.


?
Lewica.pl na Facebooku