Wielotysięczna manifestacja OPZZ: Mamy dość!

[2018-09-25 01:29:05]

22 września w Warszawie odbyła się demonstracja związków zawodowych zrzeszonych w Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych. Łącznie w manifestacji OPZZ wzięło udział około 20 tys. osób z różnych branż, w tym nauczycieli, metalowców, pracowników ZUS, pracowników służby zdrowia czy strażaków.

Przed demonstracją, o 10.30 odbyła się konferencja prasowa mazowieckich struktur OPZZ, na której ich przewodniczący Piotr Szumlewicz mówił o przyczynach protestu. Wskazywał między innymi na zamrożone płace w budżetówce, niski wzrost minimalnego wynagrodzenia, olbrzymią skalę umów śmieciowych, brak troski o usługi publiczne przez obóz rządzący czy zawłaszczanie kolejnych instytucji przez władzę, gigantyczne. W imieniu swojej Rady domagał się wyższych płac w sferze państwowej i samorządowej, znacznie wyższej płacy minimalnej, dwa i pół razy wyższych stawek za pracę w niedzielę oraz walki z mobbingiem i dyskryminacją. Szumlewicz mówił też o trudnej sytuacji i kolejnych wrogich działaniach zarządu firmy wobec pracowników. Na konferencji wystąpiła też Justyna Przybylska ze związku Ad Rem, która mówiła o niskich płacach i niestabilnych umowach w wymiarze sądownictwa oraz Jurij Kariagin z Międzyzakładowego Związku Pracowników Ukraińskich w Polsce, który wskazywał na trudną sytuację pracowników ukraińskich w Polsce i potrzebie równych płac za te samą pracę. Poparcie dla demonstrujących wyrazili także, obecni na konferencji, kandydaci na prezydenta Warszawy: Piotr Ikonowicz (Ruch Sprawiedliwości Społecznej), Andrzej Rozenek (SLD-Lewica Razem) i Jan Śpiewak (Wygra Warszawa).

Demonstracja zebrała się o 12 na placu Trzech Krzyży, przy czym nauczyciele zrzeszeni w Związku Nauczycielstwa Polskiego przyszli z Torwaru, gdzie spotkali się godzinę wcześniej. Ogólnopolska manifestacja OPZZ szła pod hasłem #Mam dość, a jej uczestnicy nieśli między innymi transparenty z hasłami: „Koniec obietnic”, „Mamy dość arogancji władzy”, „Chcemy godnej płacy, a nie jałmużny”, „Rząd obiecuje, Polak bieduje!”, „Usługi publiczne są w śmierci klinicznej”, „Nie chcemy być tanią siłą roboczą!”.

Wśród głównych postulatów związkowców znalazły się: szybki wzrost wynagrodzeń, wzrost płacy minimalnej do 50% przeciętnego wynagrodzenia i wyłączenia z niej wszystkich dodatków, likwidacja umów śmieciowych, dialog społeczny od zakładu pracy po szczebel krajowy, zatrzymanie stopniowej likwidacji emerytur pomostowych dla pracujących w warunkach szkodliwych i o szczególnym charakterze, wyższe płace w sferze budżetowej oraz zwiększenie nakładów finansowych na edukację, ochronę zdrowia i służby mundurowe, wydłużenie urlopu wypoczynkowej do 32 dni i skrócenie czasu pracy do 35 godzin tygodniowo, wprowadzenie zasady równej płacy za tę samą pracę w całej Unii Europejskiej, odmrożenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, szybki wzrost rent i emerytur, wprowadzenie możliwości przejścia na emeryturę ze względu na staż pracy.

Największą grupą zawodową biorącą udział w demonstracji byli nauczyciele, którzy domagali się między innymi dymisji minister edukacji Anny Zalewskiej, a także zwiększenia nakładów na szkolnictwo.

Demonstracja poszła po Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, gdzie jej przedstawiciele chcieli przekazać swoje postulaty premierowi, Mateuszowi Morawieckiemu. Niestety w tym czasie był on w Olsztynie na spotkaniu z wyborcami.

Agnieszka Mrozik


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


30 kwietnia:

1793 - We Wrocławiu pruskie wojsko stłumiło powstanie krawców.

1847 - Policja i wojsko pruskie stłumiły rozruchy głodowe w Poznaniu.

1883 - Urodził się Jaroslav Hašek, czeski pisarz, żołnierz Armii Czerwonej.

1885 - Zmarł Jens Peter Jacobsen, duński pisarz i poeta, uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców skandynawskich, biolog, zdeklarowany wolnomyśliciel i ateista.

1911 - We Florencji zmarł Stanisław Brzozowski, polski filozof, pisarz, publicysta, krytyk teatralny i literacki; zwolennik materializmu dziejowego, który wprowadził marksizm do myśli polskiej.

1916 - Upadek powstania wielkanocnego w Dublinie; jedną z głównych sił antybrytyjskich była socjalistyczna Irlandzka Armia Obywatelska (ICA) pod dowództwem Jamesa Connolly’ego.

1930 - Urodził się Félix Guattari, francuski psychoterapeuta i filozof. Współtwórca pojęcia "schizoanaliza" i jednego ze znaczeń terminu "ekozofia".

1938 - W Trinidad urodził się Inti Peredo, boliwijski działacz komunistyczny; walczył w oddziale Che Guevary.

1943 - Zmarła Beatrice Webb, brytyjska ekonomistka, socjalistka, współzałożycielka Towarzystwa Fabiańskiego, żona laburzystowskiego polityka i ministra Sidneya Webba.

1950 - W więzieniu w Rawiczu zmarł Kazimierz Pużak, wybitny działacz PPS.

2011 - Zmarł Ernesto Sábato, argentyński pisarz i myśliciel, autor m.in. książek "Tunel" i "O bohaterach i grobach".


?
Lewica.pl na Facebooku