Są wyniki referendum strajkowego w ZUS: frekwencja 42%

[2023-10-26 20:49:08]

Związkowa Alternatywa w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ogłosiła wyniki referendum strajkowego w ZUS. Referendum trwało od od 14 września do 4 października bieżącego roku. Związek domagał się w nim podwyżki wynagrodzeń zasadniczych brutto o 1200 zł.

W referendum oddano 19547 głosów, z czego 18066 było ważnych. 15632 pracowników ZUS, czyli 85,5% głosujących, opowiedziało się za strajkiem, a przeciwko było 2434 osób, a więc 14,5%. W Zakładzie pracuje około 43000 osób, a więc frekwencja (liczba głosów ważnych względem wszystkich pracowników) wyniosła ponad 42%.

W referendum wzięło udział mniej niż połowa pracowników. Mimo to związek uznał wynik za sukces. Związkowcy podkreślają, że cały okres trwania referendum pracodawca utrudniał prowadzenie go, blokował kontakty związku z pracownikami, kwestionował legalność referendum, groził konsekwencjami za udział w głosowaniu, zastraszał liderów. W związku z utrudnianiem prowadzenia legalnego sporu zbiorowego kilkanaście dni temu władze związku skierowały do prokuratury powiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez władze ZUS.

Podczas kampanii referendalnej Związkowa Alternatywa w obydwu instancjach wygrała z ZUS-em proces sądowy. Zakład pozwał związek o użycie sformułowania “prezeska ZUS, Gertruda Uścińska odmawia prawa do legalnego strajku”. Sąd zgodził się z argumentami związkowców, a w zażaleniu nawet prawnicy ZUS przyznali, że referendum strajkowe jest zgodne z prawem.

W swoim stanowisku związkowcy przypomnieli, że wynik referendum jest jasnym sygnałem o rosnącym niezadowoleniu pracowników ZUS. Związkowa Alternatywa przypomniała, że związek organizował referendum strajkowe również rok temu i wtedy frekwencja wyniosła zaledwie 8,5%. Innymi słowy w ciągu roku frekwencja wzrosła pięciokrotnie. W ciągu ostatnich tygodni nastąpił też lawinowy wzrost liczby członków Związkowej Alternatywy w Zakładzie.

Zarazem związek podjął decyzję, że jeśli w ciągu trzech miesięcy nowe władze poprawią sytuacji w ZUS, to ponownie zostanie przeprowadzone referendum strajkowe.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


8 września:

1835 - Urodził się Émile Combes, polityk francuski, 1902-1905 premier, przewodniczący radykalnej lewicy republikańskiej, antyklerykał; doprowadził do zerwania konkordatu i usunięcia religii ze szkół.

1905 - W Warszawie na stokach Cytadeli powieszono Marcina Kasprzaka - działacz II Proletariatu, PPS i SDKPiL - bohatera ruchu robotniczego.

1927 - Publicysta i pisarz Tadeusz Dołęga-Mostowicz został ciężko pobity na ulicy przez sanacyjnych bojówkarzy, a następnie wywieziony na skraj lasu pod Warszawą i tam wrzucony nieprzytomny do glinianki. Życie uratował mu przypadkowy świadek.

1941 - Urodził się Bernie Sanders, lewicowy amerykański polityk.

1981 - Z inicjatywy ostrowskich delegatów na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność uchwalono Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej.

1990 - W Estonii założono Partię Socjaldemokratyczną.

1996 - Japonia: 90% spośród głosujących w referendum na Okinawie opowiedziało się za redukcją amerykańskiej obecności wojskowej na tej wyspie.


?
Lewica.pl na Facebooku