Są wyniki referendum strajkowego w ZUS: frekwencja 42%

[2023-10-26 20:49:08]

Związkowa Alternatywa w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ogłosiła wyniki referendum strajkowego w ZUS. Referendum trwało od od 14 września do 4 października bieżącego roku. Związek domagał się w nim podwyżki wynagrodzeń zasadniczych brutto o 1200 zł.

W referendum oddano 19547 głosów, z czego 18066 było ważnych. 15632 pracowników ZUS, czyli 85,5% głosujących, opowiedziało się za strajkiem, a przeciwko było 2434 osób, a więc 14,5%. W Zakładzie pracuje około 43000 osób, a więc frekwencja (liczba głosów ważnych względem wszystkich pracowników) wyniosła ponad 42%.

W referendum wzięło udział mniej niż połowa pracowników. Mimo to związek uznał wynik za sukces. Związkowcy podkreślają, że cały okres trwania referendum pracodawca utrudniał prowadzenie go, blokował kontakty związku z pracownikami, kwestionował legalność referendum, groził konsekwencjami za udział w głosowaniu, zastraszał liderów. W związku z utrudnianiem prowadzenia legalnego sporu zbiorowego kilkanaście dni temu władze związku skierowały do prokuratury powiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez władze ZUS.

Podczas kampanii referendalnej Związkowa Alternatywa w obydwu instancjach wygrała z ZUS-em proces sądowy. Zakład pozwał związek o użycie sformułowania “prezeska ZUS, Gertruda Uścińska odmawia prawa do legalnego strajku”. Sąd zgodził się z argumentami związkowców, a w zażaleniu nawet prawnicy ZUS przyznali, że referendum strajkowe jest zgodne z prawem.

W swoim stanowisku związkowcy przypomnieli, że wynik referendum jest jasnym sygnałem o rosnącym niezadowoleniu pracowników ZUS. Związkowa Alternatywa przypomniała, że związek organizował referendum strajkowe również rok temu i wtedy frekwencja wyniosła zaledwie 8,5%. Innymi słowy w ciągu roku frekwencja wzrosła pięciokrotnie. W ciągu ostatnich tygodni nastąpił też lawinowy wzrost liczby członków Związkowej Alternatywy w Zakładzie.

Zarazem związek podjął decyzję, że jeśli w ciągu trzech miesięcy nowe władze poprawią sytuacji w ZUS, to ponownie zostanie przeprowadzone referendum strajkowe.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:ll ROCZNICA WOJNY W UKRAINIE. JAK ROZUMIEĆ IMPERIALIZM (NIE TYLKO ROSYJSKI)?
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
28 lutego 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


2 marca:

1889 - W twierdzy szlisselburskiej zmarł Ludwik Waryński, twórca I Proletariatu, wybitny działacz i ideolog ruchu socjalistycznego.

1900 - Urodził się Kurt Weill, kompozytor niemiecki pochodzenia żydowskiego, od 1935 mieszkający w Stanach Zjednoczonych.

1917 - Początek strajku łódzkich tramwajarzy; trwał do 12 marca.

1919 - Powstanie Międzynarodówki Komunistycznej (Kominternu).

1926 - Z połączenia odłamu PSL „Wyzwolenie” pod nazwą Jedność Ludowa oraz partii Związek Chłopski powstało lewicowe Stronnictwo Chłopskie. Istniało do 1931.

1946 - Zmarł Józef Dziuba ps. Profesor, pedagog, działacz niepodległościowy i sportowy, zastępca prezydenta Częstochowy.

2006 - Ukazał się pierwszy numer polskiej edycji miesięcznika "Le Monde diplomatique".


?
Lewica.pl na Facebooku