Są wyniki referendum strajkowego w ZUS: frekwencja 42%

[2023-10-26 20:49:08]

Związkowa Alternatywa w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ogłosiła wyniki referendum strajkowego w ZUS. Referendum trwało od od 14 września do 4 października bieżącego roku. Związek domagał się w nim podwyżki wynagrodzeń zasadniczych brutto o 1200 zł.

W referendum oddano 19547 głosów, z czego 18066 było ważnych. 15632 pracowników ZUS, czyli 85,5% głosujących, opowiedziało się za strajkiem, a przeciwko było 2434 osób, a więc 14,5%. W Zakładzie pracuje około 43000 osób, a więc frekwencja (liczba głosów ważnych względem wszystkich pracowników) wyniosła ponad 42%.

W referendum wzięło udział mniej niż połowa pracowników. Mimo to związek uznał wynik za sukces. Związkowcy podkreślają, że cały okres trwania referendum pracodawca utrudniał prowadzenie go, blokował kontakty związku z pracownikami, kwestionował legalność referendum, groził konsekwencjami za udział w głosowaniu, zastraszał liderów. W związku z utrudnianiem prowadzenia legalnego sporu zbiorowego kilkanaście dni temu władze związku skierowały do prokuratury powiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez władze ZUS.

Podczas kampanii referendalnej Związkowa Alternatywa w obydwu instancjach wygrała z ZUS-em proces sądowy. Zakład pozwał związek o użycie sformułowania “prezeska ZUS, Gertruda Uścińska odmawia prawa do legalnego strajku”. Sąd zgodził się z argumentami związkowców, a w zażaleniu nawet prawnicy ZUS przyznali, że referendum strajkowe jest zgodne z prawem.

W swoim stanowisku związkowcy przypomnieli, że wynik referendum jest jasnym sygnałem o rosnącym niezadowoleniu pracowników ZUS. Związkowa Alternatywa przypomniała, że związek organizował referendum strajkowe również rok temu i wtedy frekwencja wyniosła zaledwie 8,5%. Innymi słowy w ciągu roku frekwencja wzrosła pięciokrotnie. W ciągu ostatnich tygodni nastąpił też lawinowy wzrost liczby członków Związkowej Alternatywy w Zakładzie.

Zarazem związek podjął decyzję, że jeśli w ciągu trzech miesięcy nowe władze poprawią sytuacji w ZUS, to ponownie zostanie przeprowadzone referendum strajkowe.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 czerwca:

1793 - Rewolucyjny Konwent uchwalił konstytucję Republiki Francuskiej gwarantującą po raz pierwszy w historii powszechne prawo wyborcze.

1821 - Wojska Simóna Bolívara zwyciężyły w bitwie o Carabobo, będącej ostatecznym rozstrzygnięciem wojny o niepodległość Wenezueli.

1901 - Otwarto pierwszą wystawę prac Pabla Picassa, hiszpańskiego malarza przez lata związanego z lewicą.

1902 - Urodziła się Lidia Ciołkoszowa, działaczka PPS, historyczka. Żona Adama Ciołkosza. Od 1979 przewodnicząca PPS na obczyźnie, od 1990 honorowa przewodniczaca PPS w kraju.

1905 - W Warszawie PPS zorganizowała powszechny strajk solidarności z robotnikami Łodzi.

1905 - Zmarł Kazimierz Kelles-Krauz, filozof, socjolog, publicysta, pedagog; działacz i teoretyk Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich, później Polskiej Partii Socjalistycznej.

1944 - Na stacji kolejowej Ryczów k. Wadowic zginął w walce z Niemcami Adam Rysiewicz, sekretarz OKR (WRN) Kraków.

1945 - W Paryżu powstał Komitet Sekcji Odrodzonej PPS.

1957 - Tajni agenci dominikańskiego dyktatora Rafaela Trujillo przeprowadzili nieudany zamach na centrolewicowego prezydenta Wenezueli Rómulo Betancourta, co wywołało międzynarodowy skandal.

1960 - Patrice Lumumba został pierwszym premierem Demokratycznej Republiki Konga.

1961 - Urodziła się Rebecca Solnit, amerykańska eseistka, aktywistka i historyczka.


?
Lewica.pl na Facebooku