Są wyniki referendum strajkowego w ZUS: frekwencja 42%

[2023-10-26 20:49:08]

Związkowa Alternatywa w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ogłosiła wyniki referendum strajkowego w ZUS. Referendum trwało od od 14 września do 4 października bieżącego roku. Związek domagał się w nim podwyżki wynagrodzeń zasadniczych brutto o 1200 zł.

W referendum oddano 19547 głosów, z czego 18066 było ważnych. 15632 pracowników ZUS, czyli 85,5% głosujących, opowiedziało się za strajkiem, a przeciwko było 2434 osób, a więc 14,5%. W Zakładzie pracuje około 43000 osób, a więc frekwencja (liczba głosów ważnych względem wszystkich pracowników) wyniosła ponad 42%.

W referendum wzięło udział mniej niż połowa pracowników. Mimo to związek uznał wynik za sukces. Związkowcy podkreślają, że cały okres trwania referendum pracodawca utrudniał prowadzenie go, blokował kontakty związku z pracownikami, kwestionował legalność referendum, groził konsekwencjami za udział w głosowaniu, zastraszał liderów. W związku z utrudnianiem prowadzenia legalnego sporu zbiorowego kilkanaście dni temu władze związku skierowały do prokuratury powiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez władze ZUS.

Podczas kampanii referendalnej Związkowa Alternatywa w obydwu instancjach wygrała z ZUS-em proces sądowy. Zakład pozwał związek o użycie sformułowania “prezeska ZUS, Gertruda Uścińska odmawia prawa do legalnego strajku”. Sąd zgodził się z argumentami związkowców, a w zażaleniu nawet prawnicy ZUS przyznali, że referendum strajkowe jest zgodne z prawem.

W swoim stanowisku związkowcy przypomnieli, że wynik referendum jest jasnym sygnałem o rosnącym niezadowoleniu pracowników ZUS. Związkowa Alternatywa przypomniała, że związek organizował referendum strajkowe również rok temu i wtedy frekwencja wyniosła zaledwie 8,5%. Innymi słowy w ciągu roku frekwencja wzrosła pięciokrotnie. W ciągu ostatnich tygodni nastąpił też lawinowy wzrost liczby członków Związkowej Alternatywy w Zakładzie.

Zarazem związek podjął decyzję, że jeśli w ciągu trzech miesięcy nowe władze poprawią sytuacji w ZUS, to ponownie zostanie przeprowadzone referendum strajkowe.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



MARSZ DLA PALESTYNY
Warszawa, Pomnik Mikołaja Kopernika
📅 Sobota, 30 listopada 2024 r., godz. 15.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


7 grudnia:

1921 - USA: Działacze anarchistyczni Nicola Sacco i Bartolomeo Vanzetti skazani na śmierć za rzekome zabójstwo.

1924 - W Lizbonie urodził się Mario Soares, polityk Portugalskiej Partii Socjalistycznej. W latach 1976-78 oraz 1983-85 obejmował urząd Premiera Rządu Portugalii, a w latach 1986-1996 prezydent Portugalii (dwie kadencje).

1928 - W East Oak Lane koło Filadelfii urodził się Noam Chomsky, współtwórca (wraz z Zelligiem Harrisem) gramatyki transformacyjno-generatywnej, lewicowy myśliciel, krytyk imperializmu.

1935 - III Kongres Stronnictwa Ludowego; postulaty wywłaszczenia majątków obszarniczych bez odszkodowania.

1990 - W Monachium zmarł na AIDS Horst Bienek, niemiecki pisarz, publicysta, tłumacz, reżyser filmowy, uczeń B. Brechta, więzień łagrów.

2002 - Demokratyczną Partię Lewicy utworzyli w Kutnie przedstawiciele lewicowych komitetów lokalnych, które powstały przed wyborami samorządowymi w tym samym roku na skutek konfliktów w Sojuszu Lewicy Demokratycznej.


?
Lewica.pl na Facebooku