JVL: Żydzi przeciwko wojnie w Gazie

[2023-11-20 17:19:33]

Oświadczenie organizacji Jewish Voice for Labour - JVL

Gdy Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, António Guterres, powiedział, że morderstwa Hamasu dokonane na Izraelczykach w październiku 2023 roku nie wydarzyły się w próżni, został natychmiast oskarżony przez ambasadora Izraela przy ONZ o "oszczerstwo rytualne" przeciwko Żydom, za co musi przeprosić albo zrezygnować.

On, podobnie jak my, potępia te zabójstwa, ale jednocześnie podważa izraelskie twierdzenie, że historia zaczęła się 7 października. Według narracji izraelskiej nic, poza bestialską nienawiścią, nie tłumaczy 7 października, a ten dzień uzasadnia wszystko, co Izraelczycy robią od tamtego czasu.

Izraelska reakcja na przemówienie Guterresa była oburzająca, szczególnie biorąc pod uwagę to, że pochodziła od rządu, który w tym samym czasie, na masową skalę stosował wobec mieszkańców Gazy politykę zbiorowej odpowiedzialności, bombardując domy, szpitale, infrastrukturę i bez rozróżnienia zabijając tysiące ludzi, w tym dzieci w niewyobrażalnych liczbach.

Zabijanie z wysokości 20 000 stóp jest tak samo niemoralne, jak zabijanie z bliskiej odległości. Odległość i technologia nie dodają moralności. Guterres stwierdził prosty fakt, uznawany przez nas i wiele tysięcy Żydów na całym świecie: "Palestyńczycy byli poddawani 56 latom okupacji, byli przesiedlani, a ich domy burzone. Ich nadzieje na polityczne rozwiązanie znikają".

Oto tło palestyńskiego oporu. To historia która rozpoczęła się na długo przed powstaniem obecnego ultranacjonalistycznego, rasistowskiego rządu Izraela. To historia wywłaszczenia i opresji sięgająca nawet przed powstanie w 1948 roku Państwa Izrael i wynikającej z tego palestyńskiej katastrofy, Nakby. Każda pokojowa droga na rzecz osiągnięcia sprawiedliwości, wolności i równości dla Palestyńczyków została zamknięta. Oczekuje się od nich, że ulegną w podległości wobec żydowskiego państwa supremacji, uciekną z własnej ziemi albo umrą.

Branie cywilnych zakładników jest naganne ale naganne są także naloty izraelskiej armii w środku nocy, by porwać Palestyńczyków i przetrzymywać ich bez postawienia zarzutów i bez procesów, co bez przerwy ma miejsce na Zachodnim Brzegu Jordanu. Więźniowie muszą zostać uwolnieni.

Kiedy Izrael twierdzi, że toczy wojnę z Hamasem, broniąc się przed terroryzmem, w rzeczywistości dokonuje czystki etnicznej Palestyńczyków, dopuszczając się zbrodni wojennych i łamiąc prawo humanitarne.

Izrael twierdzi, że chroni życie Żydów i oskarża swoich krytyków o antysemityzm. Ale w rzeczywistości naraża na niebezpieczeństwo Żydów na całym świecie poprzez kojarzenie wszystkich Żydów z niosącym śmierć oblężeniem Strefy Gazy, nielegalną kolonizacją Zachodniego Brzegu, Wschodniej Jerozolimy i Wzgórz Golan oraz trwającym wygnaniem ponad sześciu milionów palestyńskich uchodźców na Bliskim Wschodzie i poza nim.

Nie może być pokoju bez sprawiedliwości, godności i równości dla wszystkich - Palestyńczyków i Izraelczyków, Żydów, chrześcijan i muzułmanów - wszystkich, którzy mieszkają między rzeką Jordan a Morzem Śródziemnym.

MÓWIMY:

NIE W NASZYM IMIENIU!
ZATRZYMAĆ ZABIJANIE MIESZKAŃCÓW GAZY!
ZAKOŃCZYĆ APARTHEID!
ZAKOŃCZYĆ OKUPACJĘ!
WOLNOŚĆ DLA ZAKŁADNIKÓW!
WOLNOŚĆ DLA WIĘŹNIÓW!

Jewish Voice for Labour (Żydowski Głos na rzecz Partii Pracy) to brytyjska organizacja żydowska działająca w strukturach Partii Pracy. Treść tego oświadczenia działacze JVL rozpowszechniali w formie ulotek podczas wielotysięcznych demonstracji propalestyńskich w Londynie w których udział wzięły tysiące Żydów przeciwnych polityce Izraela. Oświadczenie można też przeczytać na ich stronie internetowej :
www.jewishvoiceforlabour.org.uk

Tłumaczenie: B.Z./ Lewica.pl

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 czerwca:

1793 - Rewolucyjny Konwent uchwalił konstytucję Republiki Francuskiej gwarantującą po raz pierwszy w historii powszechne prawo wyborcze.

1821 - Wojska Simóna Bolívara zwyciężyły w bitwie o Carabobo, będącej ostatecznym rozstrzygnięciem wojny o niepodległość Wenezueli.

1901 - Otwarto pierwszą wystawę prac Pabla Picassa, hiszpańskiego malarza przez lata związanego z lewicą.

1902 - Urodziła się Lidia Ciołkoszowa, działaczka PPS, historyczka. Żona Adama Ciołkosza. Od 1979 przewodnicząca PPS na obczyźnie, od 1990 honorowa przewodniczaca PPS w kraju.

1905 - W Warszawie PPS zorganizowała powszechny strajk solidarności z robotnikami Łodzi.

1905 - Zmarł Kazimierz Kelles-Krauz, filozof, socjolog, publicysta, pedagog; działacz i teoretyk Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich, później Polskiej Partii Socjalistycznej.

1944 - Na stacji kolejowej Ryczów k. Wadowic zginął w walce z Niemcami Adam Rysiewicz, sekretarz OKR (WRN) Kraków.

1945 - W Paryżu powstał Komitet Sekcji Odrodzonej PPS.

1957 - Tajni agenci dominikańskiego dyktatora Rafaela Trujillo przeprowadzili nieudany zamach na centrolewicowego prezydenta Wenezueli Rómulo Betancourta, co wywołało międzynarodowy skandal.

1960 - Patrice Lumumba został pierwszym premierem Demokratycznej Republiki Konga.

1961 - Urodziła się Rebecca Solnit, amerykańska eseistka, aktywistka i historyczka.


?
Lewica.pl na Facebooku