WZZ "Sierpień 80": Decyzja rządu jest skandaliczna

[2005-10-25 16:11:13]

Za "skandaliczną" uznała Komisja Krajowa Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" decyzję rządu o skierowaniu ustawy o emeryturach górniczych do Trybunału Konstytucyjnego.

Zdaniem związkowców prawo górników do przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu 25 lat pod ziemią i bez względu na wiek nie stanowi naruszenia Konstytucji RP. KK WZZ "Sierpień 80" podnosi, że to wcześniejsze rozwiązania prawne, przyjęte jeszcze przez rząd Jerzego Buzka stały w sprzeczności z zasadami konstytucyjnymi.

Związkowcy zarzucają rządowi Marka Belki, że nie podjął żadnych działań, które miałyby na celu alternatywne rozwiązanie problemu uprawnień emerytalnych górników, niż takie jak to zapisano w skarżonej obecnie ustawie.

W ten sposób rząd, który przez wiele lat nie zrobił absolutnie nic, by uregulować kwestie wcześniejszych emerytur, obecnie dokłada starań, aby storpedować uchwalone przez Parlament rozwiązania. Fakt ten jest tym bardziej oburzający, że termin, w którym pierwsi górnicy muszą skorzystać z uprawnień emerytalnych jest już bardzo bliski, a skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, ma na celu zniesienie uregulowania prawnego i przywrócenie bezprecedensowej "dziury prawnej" w polskim systemie emerytalnym - czytamy w oświadczeniu Komisji Krajowej WZZ "Sierpień 80".

Związkowcy zapowiadają podjęcie wszelkich niezbędnych kroków, aby górnicy zachowali prawo do wcześniejszych emerytur.

Przypomnijmy, że ustawę nowelizującą ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych uchwalił Sejm 27 lipca 2005 roku. Nowe prawo weszło w życie dzięki podpisaniu ustawy przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. 24 października 2005 roku ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, w imieniu rządu, zaskarżyła wicepremier Izabela Jaruga-Nowacka.

Trybunał Konstytucyjny na podstawie art. 188 Konstytucji RP orzeka między innymi o zgodności ustaw z Konstytucją RP. Orzeczenia Trybunału mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne, to jest nie można się od nich odwoływać. Orzeczenie Trybunału wchodzi, co do zasady, z dniem jego ogłoszenia, chyba że Trybunał sam określi inny termin wejścia w życie orzeczenia.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku