PPS, DPL i PPP w sprawie wojsk w Iraku

[2005-12-29 11:05:31]

Decyzja o pozostawieniu polskich żołnierzy w Iraku do końca 2006 roku spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem ugrupowań lewicowych.

Polska Partia Socjalistyczna oraz Grupa Inicjatywna Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego wystosowały w tej sprawie apel do prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W stanowisku czytamy m.in.: „Misja stabilizacyjna w Iraku” nie jest ani wojną o demokrację - gdy USA nie tylko toleruje, ale wspiera reżim Arabii Saudyjskiej, ani walką o wolność narodu irackiego - gdy jednocześnie przeciwdziała się powstaniu państwa Kurdów. Polscy żołnierze nie powinni narażać swojego zdrowia i życia w wojnie wielkich koncernów amerykańskich, których coraz trudniejszym do zatuszowania celem są wielkie zyski oraz iracka ropa. Uważamy, iż niedopuszczalnym jest, aby ceną za to miała być krew naszych żołnierzy i bezpieczeństwo naszego kraju.

Wierzymy, że piastując najwyższy urząd w Rzeczpospolitej, wzniesie się Pan ponad podziały polityczne i doprowadzi do wycofania naszych żołnierzy w pierwszym półroczu 2006 roku. Za tą decyzją przemawia postępująca stabilizacja w Iraku oraz odbycie się demokratycznych wyborów. Dalsza obecność polskich żołnierzy w Iraku nie ma już sensu, co potwierdza wycofywanie przez inne kraje swoich kontyngentów - dodają socjaliści.

Marian Peters - przewodniczący Prezydium Rady Naczelnej PPS oraz Marek Polcyn z Sekretariatu Międzynarodowego OM TUR piszą, że społeczność iracka nie potrzebuje pomocy militarnej, a spokoju, stabilizacji i wsparcia humanitarnego.

Apel do prezydenta wystosowała również przewodnicząca Demokratycznej Partii Lewicy Elżbieta Wasiak.

W dokumencie czytamy: Obecny rząd Prawa i Sprawiedliwości wykazuje się, jak się tego obawiano, jeszcze większą hipokryzją niż poprzednicy i niewytłumaczalną chęcią przypodobania się Stanom Zjednoczonym, które poza przyzwalaniem na nakierowanie spojrzenia ruchu terrorystycznego na nasz kraj chociażby z powodu niewyjaśnionych sygnałów o więzieniach dla terrorystów czy wprowadzaniem rygorów wizowych, nie wykazały się wolą docenienia naszego zaangażowania się w "iracką misję".

Elżbieta Wasiak dodaje, że udział polskich żołnierzy w Iraku naraża nasz kraj na atak organizacji terrorystycznych. Polska, dodaje przewodnicząca DPL, ponosi także wysokie koszty misji której przeciwnych jest blisko 70 proc. społeczeństwa.

Demokratyczna Partia Lewicy apeluje do Prezydenta RP o wpłynięcie na zmianę perspektywy spojrzenia rządu i spowodowanie aby zgodnie z planem poprzedniej ekipy oraz wzorem innych demokratycznych krajów wycofać się z honorem i zakończyć tę awanturniczą grę nazywaną "życie za ropę" - czytamy w apelu DPL.

28 grudnia Polska Partia Pracy przyjeła stanowisko w sprawie przedłużenia obecności polskiego kontyngentu w Iraku.

Podjęta przez Premiera Kazimierza Marcinkiewicza decyzja o kontynuowaniu naszej obecności wojskowej w Iraku jest zła i szkodliwa i moralnie naganna - pisze lider partii Bogusław Ziętek.

Udział wojsk polskich w agresji na Irak, a następnie w okupacji tego kraju, to akt haniebny, wrogi pokojowi i godzący w prawo narodów do samostanowienia. Nie mogą usprawiedliwić go żadne sugerowane Polsce rzekome korzyści - dodaje przewodniczący PPP.

Ziętek przypomina, że wszystkie powody, podawane jako pretekst, do wywołania tej wojny były niewystarczające, zaś główny z nich, posiadanie przez Irak broni masowego rażenia, okazały się nieprawdziwe. Zwraca również uwagę na fakt, że agresja na Irak i okupacja naruszają normy prawa międzynarodowego.

Polska Partia Pracy od początku, konsekwentnie opowiadała się za natychmiastowym wycofaniem wojsk polskich z Iraku. Wycofania polskich wojsk z okupacji Iraku oczekuje również zdecydowana większość naszego społeczeństwa. Jednak opinii tej Premier Marcinkiewicz nie bierze pod uwagę - dodano na zakończenie.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



MARSZ DLA PALESTYNY
Warszawa, Pomnik Mikołaja Kopernika
📅 Sobota, 30 listopada 2024 r., godz. 15.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 listopada:

1820 - W Wuppertalu urodził się Fryderyk Engels.

1893 - Nowozelandki jako drugie w świecie - po mieszkankach stanu Wyoming (USA) - mogły zagłosować w wyborach.

1905 - W Irlandii powstała partia Sinn Féin.

1918 - Strajk 12 tys. robotników miejskich w Warszawie; żądania podwyżki płac oraz zwiększenia przydziałów żywności.

1918 - Dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze.

1942 - Oddział Gwardii Ludowej rozbił obóz pracy przymusowej w Zakrzówku koło Iłży i uwolnił ponad 100 więźniów.

1942 - W Warszawie został zamordowany w niewyjaśnionych okolicznościach I sekretarz KC PPR Marceli Nowotko.

2009 - Urzędujący prezydent Namibii Hifikepunye Pohamba (SWAPO) został wybrany na II kadencję, zdobywając ponad 75% poparcia.

2016 - Duško Marković z socjaldemokratycznej DPS został premierem Czarnogóry.

2021 - Xiomara Castro wygrała wybory prezydenckie w Hondurasie.


?
Lewica.pl na Facebooku