Mazowsze: Porozumienie wyborcze centrolewicy podpisane

[2006-04-09 13:29:18]

21 organizacji centrolewicowych, obywatelskich i związkowych podpisało list intencyjny o wspólnym starcie w jesiennych wyborach samorządowych na Mazowszu. Porozumienie ma na celu postawienie tamy politycznej dominacji prawicy oraz wystawienie wspólnych list wyborczych oraz kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wojtów.

Ustalono też minimum programowe porozumienia mazowieckiej centrolewicy. Na pierwszym miejscu wymieniono w nim ochronę praw pracowniczych i dążenie do maksymalnego zmniejszenia bezrobocia. Oprócz tego mazowiecka centrolewica chce skupić się na obronie wolności słowa, poglądów i ekspresji artystycznej, wspieraniu budowy społeczeństwa obywatelskiego, popieraniu inwestycji w infrastrukturę oraz wykorzystywaniu środków pomocowych z Unii Europejskiej.

Porozumienie sygnowały - oprócz jego inicjatorów, czyli Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych - również: Związek Nauczycielstwa Polskiego, Unia Pracy, Federacja Młodych Socjaldemokratów, Ruch "NIE", Stowarzyszenie "Ordynacka", Unia Lewicy III RP, Polska Partia Socjalistyczna, Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka, Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, Forum Klubowe, Zrzeszenie Studentów Polskich, Związek Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, Krajowa Rada Weteranów Lewicy, Polski Związek Działkowców, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych, Stowarzyszenie "Pokolenia", Stowarzyszenie "Starówka", Stowarzyszenie "PRO-EUROPA", Stowarzyszenie "Smolna".

Porozumienia nie podpisała - mimo udziału w negocjacjach - Socjaldemokracja Polska. Mazowieccy działacze SdPl narzekają bowiem na zasady organizacji porozumienia oraz na fakt, że do dalszych konsultacji odłożono decyzję o wyborze wspólnego kandydata na prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Zaznaczają jednak, że kwestia przystąpienia SdPl do porozumienia jest nadal otwarta.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 stycznia:

1793 - Konwencja podziałowa rosyjsko-pruska w Petersburgu w sprawie II rozbioru Polski, motywowana szerzeniem się "zarazy jakobińskiej".

1873 - W Błażkowej urodził się Karol Irzykowski, prozaik, dramaturg, krytyk literacki, teoretyk filmu, współpracownik "Robotnika".

1891 - W Ales na Sardynii urodził się Antonio Gramsci działacz robotniczy, teoretyk marksizmu, filozof.

1898 - W Rydze urodził się Siergiej Eisenstein, wybitny radziecki reżyser, scenarzysta, montażysta, operator filmowy, scenograf filmowy i teatralny oraz teoretyk filmu.

1940 - NKWD aresztowała we Lwowie grupę lewicowych pisarzy polskich, m.in. Władysława Broniewskiego, Aleksandra Wata, Tadeusza Peipera i Anatola Sterna.

1998 - W wyniku poparzeń zmarł Alfredo Ormando, włoski pisarz, który podpalił się na Placu św. Piotra w Watykanie w proteście przeciwko postawie i polityce Kościoła katolickiego wobec chrześcijan o orientacji homoseksualnej.

2002 - W Paryżu zmarł Pierre Bourdieu, wybitny francuski socjolog, twórca teorii władzy symbolicznej.

2003 - Została zarejestrowana Demokratyczna Partia Lewicy.

2007 - W Warszawie zmarł Ryszard Kapuściński, wybitny reportażysta, dziennikarz, publicysta, poeta i fotografik.

2019 - Nicolás Maduro ogłosił zerwanie stosunków dyplomatycznych z USA.


?
Lewica.pl na Facebooku